Voják s Berouškovou ovládli letošní vrchařský souboj na Čerchov

Klenčí pod Čerchovem – V neděli 28. května se uskutečnil jeden z nejtěžších závodů běžeckého seriálu Běžec Chodska. Na běžce totiž čekal náročný téměř desetikilometrový vrchařský závod z Klenčí pod Čerchovem až k vrcholu Českého lesa na Čerchov, který se nachází ve výšce 1042 metrů. Atleti museli během závodu nastoupat celkem 600 výškových metrů. Mimo regionální soutěže bylo vrchařské klání zařazeno i do Českého poháru vrchařů a zároveň se jednalo o Mistrovství Plzeňského kraje v běhu do vrchu. Těžký závod zvládlo za velmi teplého počasí 74 odvážlivců.

Kolem desáté hodiny dopolední se v areálu TJ Spartak Klenčí u fotbalového hřiště srocovali jak místní borci, tak vrchaři specialisté, kteří dorazili až z Kopřivnice, Mladé Boleslavi, Liberce, Trutnova, Nové Paky či Úpice. Pro Chody to tak bylo jistě zajímavé oživení, protože rázem vzrostla konkurence ve všech kategoriích.

Po úvodním startovním výstřelu z rukou hlavního rozhodčího Františka Nováka staršího se na čele utvořila vedoucí skupina ve složení Jiří Voják, Martin Frei, Radek Veselý, host z Liberce Přemysl Ježek a borec hájící AKEZ Kopřivnici Jakub Ambros. Již na konci městyse Klenčí pod Čerchovem neudrželi nastolené tempo Veselý s Freiem a tak se utvořilo na čele pouze trio. To se „rozpadlo“ zhruba ve třetině trati, kde pod Výhledy zůstal Voják sám a postupně navyšoval svůj náskok. „ Závod byl rozběhlý pomalu, protože jsem moc dobře věděl, že úplný závěr je hodně náročný. Jsem rád, že jsem navázal na předchozí vítězství a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu,“ prozradil v cíli reprezentant domažlických Mílařů, který se na Čerchově objevil v čase 42:02.

O tři minuty později doběhl Přemysl Ježek z Liberce, který nadělil třetímu Ambrosovi z Kopřivnice dalších třicet vteřin. Záda vrchařů specialistů musel sledovat i Martin Frei, který cíloval v čase 47:27. Minutu za ním již mohl v cílovém prostoru odpočívat a slavit Jan Sedláček ze Sušice, protože v krajském měření nestačil pouze na Vojáka a získal tak stříbrou medaili.Sušický borec se tedy vklínil mezi zástupce Mílařů Domažlice, protože jako třetí nejrychlejší mezi borci z Plzeňského kraje doběhl Radek Veselý.

Sedmé místo celkově a vítězství mezi čtyřicátníky si vybojoval Jiří Wallenfels ze Sokola Vinohrady. Za ním již cíloval v čase 49:39 Ivan David ze Stříbra, který skončil v absolutním pořadí všech kategorií na devátém místě a naprosto ovládl soutěž mužů nad 50 let. Jako poslední také překonal hodnotnou hranici padesáti minut. V nabité konkurenci mezi ženami vládla Kateřina Beroušková, která dosáhla času 51:29 a celkově dokončila závod na třináctém místě. Úspěšná česká reprezentantka v běhu na lyžích, ale startovala za LK Tatran Chodov a tak díky registraci v atletickém oddílu Atletika Klatovy se z titulu krajské mistryně radovala Petra Dolejšová za výkon 58:14. Pod hranici jedné hodiny se vešla ještě třetí Jana Mikešová z Nové Paky a o dvě vteřiny to stihla ještě triatlonistka Jana Brantlová, které hájila dres Mílařů Domažlice a tak získala stříbrnou medaili. Bronz pak mezi ženami patřil Alexandře Desousa ze stejného oddílu, když v absolutním pořadí žen skončila sedmá. Celkem se pod hranici jedné hodiny dostalo 37 borců, tedy polovina startovního pole. Na tři borce z vrchařské bašty Maratonstavu Úpice nestačil ve své kategorii Jiří Královec, který ale uhájil v regionálním měřítku mezi šedesátníky prvenství před rivaly Faitem a Hojdou. V ženách nad 35 let byla nejrychlejší Kristýna Pinkrová z Nevolic v čase 1:04:34. Dvě minuty na ní ztratila Veronika Poláková. Třetí místo brala Alexandra Ruská z Miláno Holýšov.

Potlesk si od fanoušků v cíli, ale i poté při slavnostním vyhlašování těch nejlepších v areálu Spartaku v Klenčí vysloužili všichni, kteří se úspěšně „vydrápali“ na Čerchov.