Na Hrádek vyběhlo přes padesát běžců

Újezd –  Deváté pokračování letošního seriálu Hrbáček Běžec Chodska obstaral závod Chodsko Grand Prix. Závod vedl nejznámějšími historickými místy našeho regionu popisovanými ve slavném románu českého spisovatele Aloise Jiráska „Psohlavci“. Již sedmý ročník oblíbeného podniku si letos nenechalo ujít dvaapadesát běžců.

Téměř desetikilometrová trať měla start v areálu společnosti HRBÁČEK s.r.o. v Klenčí pod Čerchovem a dále vedla přes lipovou alej do Trhanova, kde měli běžci možnost spatřit dominantní zámek. Poté je již ale čekala náročná terénní pasáž „Dubím“, kterým se dostali na Šnajberk, kde byla k dispozici občerstvovací stanice. Odtud se začalo pozvolna stoupat až do Újezda, kde na borce čekala obrátka a poté závěrečné stoupání na Hrádek, kde se před restaurací Chodská chalupa nacházel cílový prostor. K soše Jana Sladkého Koziny letos nejrychleji vyběhli Jiří Voják z Mílařů Domažlice a Petra Dolejšová hájící barvy Atletiky Klatovy.

Vítěznému Vojákovi dělala zhruba dva kilometry společnost dvojice Veselý s Freiem. Poté se ale začal koutský rodák ve službách Mílařů soupeřům vzdalovat a podobně jako v předešlých závodech nikdo nezareagoval na jeho nástup a tak si doběhl pro jisté vítězství. Devětadvacetiletý běžec, který se do letošní sezóny vrátil po vleklých zraněních ve slušné formě, se v cíli objevil v čase 33:52. Druhé místo si po roztříštění elitní skupiny hlídal Radek Veselý, který nakonec na oddílového

kolegu ztratil zhruba dvě a půl minuty. Pro třetí místo si v čase 37:21 doběhl reprezentant AK Kroměříž Martin Frei.

Kromě elitní trojice se pod hranici čtyřiceti minut vměstnal ještě Vítězslav Fronk, který v kvalitním čase 38:44 ovládl kategorii čtyřícátníků. Za zástupcem atletického oddílu Mílaři Domažlice byl celkově pátý na Hrádku a druhý v kategorii Pavel Majer z Domažlic. Poté již v čase 40:57 finišoval Antonín Pospíšil z Tlučné, který si tak vysloužil vítězství mezi padesátníky. Za ním si pro zisk osmi bodů a čtvrté místo doběhl Tomáš Peteřík za čas 41:15 a pátý byl Luboš Reif v čase 41:31. O dalších pět vteřin zpět byl Petr Hammerle, který v letošní sezóně prokazuje vzestup formy a odměnou mu bylo třetí místo v kategorii mužů nad 40 let. Pro druhé místo mezi padesátníky si na Hrádek vyběhl Pavel Beroušek z Postřekova a třetí příčku obsadil Karel Voráček z Dolan. U mužů nad 60 let kraloval Karel Fait z AGP Domažlice výkonem 47:20. Druhý Jiří Královec z Mílařů Domažlice na něj ztratil téměř minutu. Třetí místo v kategorii zbylo na Vlastimila Kubala ze Stoda.

Celkové osmnácté místo a vítězství v juniorkách to byl výsledek Alexandry DeSousy hájící dres Mílařů Domažlice. Nejdříve byla ale z žen u Chodské chalupy Petra Dolejšová, která si přijela pro vítězství z Klatov. Cílovou pásku proťala v čase 43:33. Nejlepší umístění v dosavadním průběhu své kariéry v Běžci Chodska si připsala Diana Paroubková z AT Pete, když si časem 49:57 vyběhla v kategorii žen do 35 let druhé místo. Třetí pak doběhla Alexandra Ruská z Holýšova.

V letošní sezóně hojně obsazovanou kategorii žen nad 35 let reprezentovalo na tomto krásném závodě šest atletek. Nejrychlejší z nich byla Kristýna Pinkrová, která vyhrála v čase 47:43. Druhá doběhla Pavlína Kamicová z Bělé nad Radbuzou a třetí pozice patřila Veronice Polákové z Postřekova. Pro nejrychlejší závodníky byly díky podpoře sponzorů a hlavního organizátora Hrbáček s.r.o. připraveny zajímavé ceny, které potěšily všechny dekorované. Běh s cílem na vrchu Hrádek ukončil první část letošního seriálu závodů na Chodsku a po téměř měsíční pauze se běžci znovu sejdou 19. července v Horšovském Týně, kde se poběží testovací závod na 5000 metrů.