Horskou výzvu v Chospílu ovládli vrchaři

Postřekov –  Již popáté se díky oganizačním schopnostem rodiny Beroušků, jejich přátel a místních „chasníků“ v sobotu 20. května uskutečnil náročný běžecký kros Horem dolem Chospílem. Tento závod byl zároveň sedmou zastávkou v letošním seriálu Hrbáček Běžec Chodska. Horské výzvy se za  přívětivého počasí zúčastnilo 42 běžců.

Těžký přespolní běh s výživnými výběhy kopců a nebezpečnými seběhy po louce, ale i v lese přes kořeny, prověřil borce od závoďáků až po úplné amatéry. Byl připraven jeden dlouhý okruh, který vedl po lesích a loukách za Postřekovem. Kolo dlouhé zhruba 4800 metrů musel jeden dorostenec, ženy nad 35 let a veteráni nad 60 let zdolat jednou, ostatní kategorie dokonce dvakrát. Startovalo se po vzoru lyžařských soutěží intervalově po 30 sekundách. Což znamenalo, že nikdo moc nemohl taktizovat a běžel vyloženě svůj závod.

Kvalitního času 36:30 na trati dlouhé zhruba 9,5 kilometrů dosáhl Jiří Voják, který v posledních závodech v seriálu Běžce Chodska nedává místním borcům šanci. V Postřekově si poradil i s hostem ze Střelky Brno, kterým byl Martin Šmíd. Ten na vítězného reprezentanta Mílařů Domažlice ztratil 29 sekund. Již značný téměř tříminutový odstup měl třetí Luděk Šeller, který na trati strávil bez dvaadvaceti vteřin čtyřicet minut. Lyžař z Chodova současně reprezentující TJ Duklu Liberec se jako poslední vešel pod tuto hranici. V kategorii mužů nad 40 let startovali pouze čtyři borci, ale i ti se s tratí prali statečně. Nejrychlejší z nich byl Víťa Fronk, který podobně jako oddílový kolega Voják naprosto ovládá svoji kategorii. Zpět do Chospílu, kde byl start i cíl, dorazil v čase 42:06. O minutu a půl déle byl na trati Pavel Majer z Domažlic. O šest vteřin se pod hranici 47 minut vměstnal třetí Petr Hammerle z HSC Capartice. Mezi muži nad 50 let si pro vítězství přijel Jan Flaks z Nýřan, který zaběhl solidní čas 44:59. Druhý v kategorii doběhl jeden z hlavních organizátorů závodů Pavel Beroušek, což potěšilo hlavně místní „lesní muže“. Třetí místo pak patřilo Janu Zelenkovi ze Kdyně.

Výborný výkon předvedla vítězka kategorie žen. Tou se stala Pavla Zahálková z AK Škoda Plzeň, která potvrdila svoje vrchařské kvality a nedala soupeřkám sebemenší šanci. V Chospílu nestačila pouze na mužskou elitní trojici, jinak časem 41:43 předčila všechny ostatní. Druhá Jana Brantlová z Mílařů Domažlice proťala cílovou pásku v čase 47:57 a o další minutu zpět již v cíli odpočívala Vendula Peteříková z ASK Slavia Praha.

V závodě na jeden okruh byl napříč kategoriemi nejrychlejší Jiří Královec. Ten trasu zhruba 4,8 kilometru zvládl v čase 24:17. Předsedu domažlických Mílařů na stupně vítezů doprovodil Petr Hojda z Klenčí, který byl na trati o 30 vteřin déle. Vteřina scházela Karlovi Faitovi z AGP Domažlice k překonání 25 minut, i přesto bral v kategorii šedesátníků cenné třetí místo. Náročnou trasu zvládli i běžečtí nestoři Bohumil Valtr z Domu seniorů Kdyně či František Mārz z Kouta na Šumavě, což zaslouží obdiv.

Mezi ženami nad 35 let nemá konkurenci Stanislava Forsterová, hájící dres SC Marathon Plzeň. Ta dokončila závod v čase 24:30. Přesně o minutu později dorazila do cíle domácí Veronika Poláková, což při absenci Katky Berouškové a čtvrtém místě Báry Berouškové bylo mezi ženami jediné umístění postřekovských dívek na stupních vítězů, což pro místní chasníky znamenalo evokování značné radosti. Třetí pak doběhla Kristýna Pinkrová, běžící za Muzeum Chodska. Objev letošní sezony mezi ženami nad 35 let ztratil na druhou Polákovou patnáct vteřin.

Na všechny závodníky čekala v cíli vynikající hovězí polévka, postřekovské koláče a další pochutiny. Organizátoři by chtěli poděkovat všem sponzorům kteří se podíleli na zdárném průběhu závodu. Velký dík patří Obci Postřekov, panu Krutinovi z Dílů za výborné pstruhy, Kanafas Postřekov, ČUS a v neposlední řade „lesním mužům“ z Chospílu za poskytnuté zízemí.