Podčerchovský kros v režii domácích a Mílařů

Chodov – Podčerchovským krosem pokračoval v neděli 3. září běžecký seriál Hrbáček Běžec Chodska. Osmnáctý ročník závodu uspořádal na Babí hoře u Chodova lyžařský klub LK Tatran Chodov ve spolupráci se sponzory. Na oslavu plnoletosti náročného krosu dorazilo v nedělním chladném dopoledni na 113 závodníků, z čehož 65 běžců bylo z řad dětských a mládežnických kategorií.

V dětských kategoriích se na prvních příčkách umisťovali borci reprezentující Mílaře Domažlice a domácí LK Tatran Chodov. Tentokrát slabší účast měla základna lyžařského oddílu Sport Club Plzeň, která dala přednost závodům na kolečkových lyžích. Po slušně obsazených dětských kategoriích a prořídlých startovních listinách dorostu na řadu přišly závody dospělých. Připraven byl i závod pro příchozí. Zde se na dvoukilometrové trati představilo šest mužů a pět žen z domácího Tatranu.

Organizační tým poté vyslal na trať kategorie žen, které měly za úkol zvládnout dvoukilometrový okruh hned dvakrát. S touto výzvou se nejlépe popasovala Patricia Procházková z SV Stříbro, která závod dokončila v čase 20:27. Druhá v kategorii doběhla Vendula Fronková v čase 21:34. Bronz pak brala Anna Votavová ze Sport Clubu Plzeň za 22:15. V kategorii žen nad 35 let byla nejrychlejší Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň, když čtyři kilometry uběhla za 21:10. Mezi ženami to tak stačilo na druhé místo v absolutním pořadí. Druhá mezi ženami nad 35 let doběhla Zlata Lukášková z AC Falcon Rokycany za 22:04. Třetí Kristýna Pinkrová byla ještě o minutu zpět.

Po ženách se do hustých lesů, které v rámci závodní tratě nabízejí ostrá stoupání, nebezpečné seběhy, kluzké kořeny či kličkování po úzkých cestičkách, pustilo dvacetsedm borců v mužských kategoriích. Věkové sorty mužů nad 40, 50 a 60 let měly za cíl absolvovat dva okruhy, zástupci nejmladší kategorie do 40 let pak náročnou porci zvládli třikrát.

Hned po úvodních metrech se na čelo propracovali favorité – Jiří Voják a Ondřej Váchal. S menším odstupem za pozdějším vítězem padesátníků Ivanem Davidem běžel Martin Voják. V průběhu prvního kola se mezi elitní trojicí Voják – Váchal – Voják vytvořily určité odstupy, které se během pozdějšího vývoje závodu prohlubovaly. Pro pohodlné vítězství si doběhl Jiří Voják, který zhruba sedm kilometrů zvládl v čase 28:22. Jako zpestření dráhové sezóny posloužil Podčerchovský kros druhému v cíli Ondrovi Váchalovi, který na této trati zaznamenal čas 30:31. Dominanci Mílařů Domažlice v tomto závodě stvrdil třetím místem Martin Voják, když se v cílovém prostoru objevil v čase 31:45.

Skvělý výkon na dvou okruzích podal Ivan David ze Stříbra, který si při pátém startu v letošním seriálu připsal páté vítězství. Necelých pět kilometrů zvládl za 21:14 a mimo vítězství mezi padesátníky si připsal skalp i všech mladších soupeřů z kategorie nad 40 let.

Mezi těmi byl nejlepší Vítězslav Fronk, který je od Běhu Koutem ve své kategorii neporazitelný. Do cíle doběhl zástupce Mílařů v čase 21:31. O minutu víc potřeboval na zdolání tohoto závodu Pavel Majer z Domažlic, který za sebou nechal bronzového Jiřího Trávníčka z SV Stříbro, který cíloval v čase 23:12. Za vítězným Davidem mezi padesátníky doběhli dva domácí závodníci. Druhou příčku obsadil Martin Váchal v čase 22:34, o půlminuty později doběhl jeho kamarád Pavel Beroušek. Mezi těmi nejzkušenějšími se odehrával vyrovnaný souboj, který pro sebe nakonec rozhodl Jiří Královec, který zapsal Mílařům další triumf v nedělním dopoledni. V cíli se objevil v čase 25:48. Jen o sedm sekund pomalejší byl Petr Hojda z Klenčí. V čase 26:15 pak sklidil ovace diváků i Karel Fait z AGP Domažlice. Nejstarším účastníkem posledního prázdninového krosu byl František März z Kouta na Šumavě.

„Těší mě, že si i v chladném počasí našlo na náš závod cestu přes sto účastníků. I přes nepřízeň počasí v posledních dnech byla perfektně připravena trať o což se postarali naši členové oddílu v čele s Petrem Höllem. Chtěla bych touto cestou poděkovat Obecnímu úřadu Chodov a Trhanov, Kovobelu Domažlice, Lesní společnosti Trhanov a.s., Včelařství Thomayer, Travel Free Shopu Lísková a Potravinám Trhanov za sponzorské dary, díky kterým jsme mohli obdarovat ty nejlepší finančními a věcnými cenami,“ s poděkováním zhodnotila letošní ročník Podčerchovského krosu ředitelka závodu Hana Váchalová.