Jiří Voják stvrdil v Caparticích letošní triumf v seriálu

Jiří Voják stvrdil v Caparticích letošní triumf v seriálu

Capartice – V neděli 17. září uspořádal lyžařský oddíl Sněhaři Domažlice jubilejní 40. ročník Memoriálu Matěje Mauera v přespolním běhu. Třináctého závodního pokračování v rámci letošního ročníku běžeckého seriálu Hrbáček Běžec Chodska se zúčastnilo 95 závodníků. Během nedělního dopoledne panovalo vcelku proměnlivé počasí, které ale běžcům nikterak nestěžovalo jejich úsilí na trati.

Pořadatelský tým se mohl těšit ze zvýšeného počtu závodníků v dětských a dorosteneckých kategoriích. Mezi těmi nejmladšími byli nejúspěšnější zástupci Mílařů Domažlice, kterým zdatně konkurovali jak domácí Sněhaři, tak lyžaři ze Sport Clubu Plzeň. Jelikož docházelo k hromadným startům několika věkových kategorií, měl závod rychlý spád a již v 10:30 se na startu řadili dorostenci, ženy a všechny kategorie mužů. Ženám a dorostencům naordinovali organizátoři v čele s Martinem Janovcem dva okruhy. Stejnou porci měli za úkol zdolat i všechny mužské složky kromě těch nejmladších do 40 let, kteří se v okolí Capartic museli popasovat s devítikilometrovou tratí a třemi koly.

Dorostencům na šestikilometrové distanci kraloval Martin Kočandrle ze Sport Clubu Plzeň, který triumfoval v čase rovných 21 minut. Mezi ženami nenašla přemožitelku Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň, která náročný terénní závod stylem „nahoru dolů“ zvládla v čase 27:45. Na vítězku kategorie žen nad 35 let nestačily ani zástupkyně těch mladších, když Vendula Fronková z AC Domažlice brala zlato v čase 28:37. Nervydrásající souboj sváděla v cílové rovince Veronika Poláková s Kristýnou Pinkrovou. Prvně jmenovaná nakonec o vteřinu předčila svoji rivalku a vybojovala stříbrnou medaili v kategorii žen nad 35 let pro Postřekov.

Dva okruhy z mužů zvládlo nejrychleji bratrské duo Šimurdů. Výborní běžci na lyžích spolu sváděli vyrovnaný souboj až do posledních metrů a z vítězství mezi čtyřicátníky se radoval Richard Šimurda z USK CS Plzeň v čase 20:50. Ten pokořil svého o rok mladšího bratra Martina o pouhé dvě vteřiny. Za reprezentantem Fischer Ski klubu z Vimperku zaostal o téměř dvě minuty Vítězslav Fronk z Mílařů Domažlice. Mezi sedmi muži nad 50 let byl jako první v cíli Martin Váchal z LK Tatranu Chodov, když dosáhl času 24:08, o necelou půl minutu zpět proťal cílovou pásku Pavel Beroušek z Postřekova. O devět vteřin se pod pětadvacetiminutovou hranici vměstnal třetí Karel Voráček z Dolan. Čtyřicetosm vteřin pak dělilo v cíli první tři borce v kategorii těch nejzkušenějších. Tam se z vítězství radoval Jiří Královec z Mílařů Domažlice v čase 27:16. Ten čekal na Karla Faita z AGP Domažlice v cíli čtrnáct vteřin. Třetí místo pak zbylo na Petra Hojdu z Klenčí. Trať letošního „Mauera“ zvládl i nejstarší účatník František März z Kouta na Šumavě narozený v roce 1943.

V hlavní kategorii mužů nenechal nikoho na pochybách Jiří Voják a osmým vítězstvím v seriálu si s předstihem zajistil triumf v letošním ročníku Hrbáček Běžec Chodska. Ve zbylých čtyřech závodech  se muži do 40 let tak budou prát o druhé, respektive třetí místo, kde tento souboj slibuje zajímavou podívanou. Zástupce domažlických Mílařů soupeřům v Caparticích nedal šanci a zvítězil v čase 30:05. Bitvu o druhou příčku sváděli lyžař Pavel Burt ze Sport Clubu Plzeň, který je v současné době v plné přípravě na nadcházející zimu proti atletovi Ondřejovi Váchalovi, který zakončil čtvrteční Bělskou mílí a pátečním kilometrem na Hvězdném házení letošní sezónu. Od druhého kola bylo jasné, že si pro druhé místo doběhne Burt, který finišoval v čase 32:12. Pro pohár za třetí místo si doběhl zástupce Mílařů Váchal, který proťal cílovou pásku v  čase 33:47.

„Závody z naší strany pokládám za úspěšné, protože oproti loňsku dorazilo o něco více závodníků a vrtkavé počasí nakonec vyšlo ideálně. Rádi jsme díky podpoře Města Domažlice a Plzeňského kraje připravili věcné ceny a bohatou tombolu,“ zhodnotil letošní ročník ředitel závodu Martin Janovec.

Seriál běžeckého kolotoče na Chodsku pokračuje 7. října Během Babylonskými lesy.

Ondřej Váchal