Vítězství si z Horšovského Týna odvezl Tomáš Jaša

Čtyřiapadesát běžců se během středečního podvečera zúčastnilo „HoršovskoTýnské pětky“

Horšovský Týn – Desátým závodem pokračoval ve středu 19. července seriál Hrbáček Běžec
Chodska. Ten se po šestitýdenní pauze znovu rozběhl na atletickém stadionu v Horšovském Týně,
kde byl na programu třetí ročník dráhového závodu. V pekelném vedru, kdy se rtuť teploměru
přehoupla přes tropickou hranici 30°C, se ke startu odhodlalo 54 běžců, čímž byl vytvořen
účastnický rekord.
Organizátoři v čele s Kateřinou Berouškovou rozdělili atlety do čtyř rozběhů. V tom prvním na
3km startovali dorostenci a ženy. Tříkilometrovou trať nejrychleji zvládl dorostenec Adam Horník v
čase 10:05. O druhé místo se až do posledních metrů prala dvojice Beroušková Vlček. Rychlejší
nakonec byla Beroušková, která díky času 10:37 s přehledem ovládla kategorii žen do 35 let. Sedmé
místo v rozběhu obsadila Vendula Peteříková z ASK Slavia Praha, která potřebovala na zdolání
sedm a půl čtyřsetmetrových okruhů čas 11:27. Třetí ženou v cíli byla Barbora Beroušková (SCPL),
která doběhla v čase 11:40. Vítězství v kategorii žen nad 35 let si připsala Stanislava Forsterová z
SC Marathon Plzeň. Čas vítězky byl 12:17. Druhé místo brala Anna Fronková z Mílařů Domažlice
a třetí příčku obsadila Jaroslava Šetlíková ze Sokola České Budějovice.
Ve druhém běhu na 3km zvítězil zástupce Mílařů Domažlice Jiří Královec časem 12:31. Radoval
se i z vítězství mezi šedesátníky, kde předčil o pět vteřin Petra Hojdu z Klenčí pod Čerchovem.
Třetí místo bral Karel Fait z AGP Domažlice, když proběhl cílem v čase 13:20. Sedmdesátníky
ovládl Václav Šůcha ze Stříbra před oddlívým kolegou a nejstarším účastníkem závodu (77let)
Vladimírem Tolarem. Třetí místo si vyběhl František März z Kouta na Šumavě.
Po bojí na tříkilometrové trati přišel na řadu první běh na pět kilometrů. Místní borce přijel
potrápit Tomáš Jaša ze Stříbra, který měl ze všech startujících nejlepší osobní rekord na této
distanci. Pětadvacetiletý atlet potvrdil v Horšovském Týně roli favorita, když již od úvodních metrů
nastolil svižné tempo, které dokázal zpočátku akceptovat pouze Jiří Voják. Zhruba od poloviny trati
zůstal Jaša na čele závodu osamocen a do cíle doběhl díky rovnoměrnému tempu v kvalitním čase
15:36. Vojákův rekord závodu z roku 2015 překonal o více jak minutu.
Letos si Voják pohlídal druhou pozici, kterou uhájil v čase 16:23. Pětičlennou skupinu bojující
o třetí místo většinu času „táhnul“ Radek Veselý. Za ním šetřili síly Ondřej Váchal, Ondřej Teska,
Pavel Burt a Martin Voják. Od třetího kilometru se začlo pořadí promíchávat a díky stupňovanému
tempu si pro třetí místo v čase 16:55 doběhl Ondřej Teska, reprezentující Lesy ČR Domažlice. Ten
za sebou nechal dvojici domažlických Mílařů. Z nich měl v závěrečném okruhu více sil Ondřej
Váchal, který dokončil závod na čtvrtém místě v čase 17:10. Veselý doběhl o deset vteřin později.
Do druhého běhu na pět kilometrů nastoupili kategorie mužů nad 40 a 50 let. Zde byl nejrychlejší
Vítězslav Fronk, který v čase 18:27 vyhrál mezi čtyřicátníky. Za borcem hájící barvy Mílařů
Domažlice si pro vítězství mezi padesátníky doběhl domácí Martin Váchal v čase 19:28. O tři
vteřiny za ním finšoval Pavel Majer z Domažlic, který bral druhé místo mezi čtyřicátníky. Druhé
místo vybojoval mezi muži nad 50 let Pavel Beroušek z Postřekova a třetí příčku bral Jaroslav
Vlasák z AVL Stříbro. Mezi čtyřicátníky se na třetím místě umístil František Rabada ze Stříbra.
Díky velkému počtu rozhodčích a lidí z pořadatelského týmu proběhl závod bez větších komplikací
a v rychlém sledu. Organizátoři by chtěli touto cestou poděkovat oddílu TJ Dynamo Horšovský Týn
za zdarma poskytnutí atletického stadionu a zázemí, které měli závodnici k dispozici.