Na Nový rok v Draženově

Draženov – Jak je již zažitou tradicí, tak na Nový rok si všichni vyznavači běhu z chodského, ale i vzdálenějšího okolí dávají dostaveníčko v Draženově. Letos se konal již 46. ročník tohoto silničního, cca 6km dlouhého běhu. I přes lehce chladnější letní počasí se na start Novoročního běhu postavilo 117 běžců, čímž se tento závod zařadí k nejmasovějším letošním akcím na Chodsku, prvenství mu můžou sebrat snad jen Chodské slavnosti či masopust v Postřekově.

Hned od startu závodu běžela v čele skupinka největších favoritů – Lukáš Krýsl, Ondrové Teska a Váchal, Pepa Veber, Pavel Kouřík a mlaďoch Tadeáš Balín. Postupně se první tři jmenovaní začali zbytku pole mírně vzdalovat. Na nejvyšším bodě závodu, před klesáním do Petrovic nasadil k úniku Lukáš Krýsl a postupně budovaný náskok mu vydržel až do cíle, kterým proběhl v čase 22:16. Druhý doběhl v čase těsně pod 23 minut Ondra Teska. A na bronzový stupínek celkově i v kategorii do 40 let si na podium dokráčel Ondra Váchal s časem 23:26. Silným stupňovaným závěrem si pro čtvrté místo s časem zastaveným přesně na 24 minutách doběhl Honza Mitáček (a to ještě málem nestihl start, když na kole dorazil stěží 5 minut před startem).

Celkově pátý a suverénně nejrychlejší v kategorii mužů do 50 let doběhl lyžař Pepa Veber v čase 24:14. Stříbro v této kategorii bral běžící cyklista z Velosportu Honza Sázavský (25:30) a třetí skončil mílař Víťa Fronk (26:10). Zmínit musíme (z důvodu politické korektnosti v médiích) i čtvrté místo čerstvého tureckého imigranta s překvapivě českým jménem Tomáše Dolejše (čas 26:18).

I kategorie mužů do 60 let měla suverénního vítěze. Stal se jím Norbert Švarc z Mílařů Domažlice v čase 25:34. V čase pod 27 minut doběhl v kategorii druhý Pepa Kůstka a pro bronz si až z Vimperka přijel Martin Doubek (28:37).

I u kategorie mužů do 70 let se nerozhodovalo v závěrečném finiši, ale s náskokem minuty si pro prvenství doběhl Jirka Procházka (27:18) před Frantou Šikou (28:14) a Mírou Bendou (28:31).

Nejzkušenější muže opanoval Kája Fait (34:22), před Jirkou Královcem (35:49) a třetím Vencou Šůchou (41:07).

Na celkovém 10. místě ze všech běžců bez rozdílu věku a pohlaví doběhla nejrychlejší žena závodu Jana Vojáková ve skvělém čase 25:21, kvalitu jejího času dokazuje i fakt, že na druhou nejrychlejší ženu se v cíli čekalo další tři minuty. Onou druhou nejrychlejší ženou byla Vendy Peteříková (28:19), která na závod dorazila až z dalekých Vlčic u Trutnova (zeměpisné znalosti autora článku nedosahují potřebných kvalit, tudíž si netroufá odhadnou z jakého státu vlastně celá vlčická výprava dorazila 😄). Třetí nejrychlejší ženou v kategorii do 35 let se stala Klára Machová (30:37) z Domažlic (tam si je již autor článku téměř jist zeměpisnou polohou).

Všechna starší děvčata byla zařazena do stejné, silně obsazené kategorie žen nad 35 let, v ní zvítězila Stáňa Forsterová z Nového Kramolína s časem 28:52. Druhá skončila Patricia Novotná z SV Stříbro (29:48) a třetí se v cíli objevila postřekovská Zdeňka Lebová (31:06).

Solidně byla obsazena i kategorie dorostenců. V ní se skvělým časem blýskl teprve 15letý Tadeáš Balín (24:18), který v celkovém pořadí doběhl na krásném 6. místě!!! Druhý skončil Štěpán Kabourek (25:03, celkově 8.) a třetí Jan Švígler (25:17, celkově 9.). Je vidět, že na Chodsku dozrává značné množství běžeckých nadějí. Tak snad je uvidíme i na ostatních běžeckých seancích Běžce Chodska.

Pokud jste dočetli až sem, tak pro Vás máme novinku ohledně nových tabulek počítajících průběžné pořadí Běžce Chodska. Skvělý prográmek vytvořil Pepa Klufa a proto tyto tabulky pracovně nazýváme Klufovy seznamy. Tabulky jsou již dosti automatizované, a tudíž se sníží chybovost lidského faktoru při ručním přepočítáváním bodů. Za nynější chyby ve výsledcích již může pouze počítač 😉.

Další zastávkou chodského běžeckého seriálu bude nový závod vedoucí po zasněžených kdyňských kopcích konaný 25. února pořádaný místní Sokolí organizací 😄.