Z Klenčí vyrazily čtyři desítky běžců

Klenčí pod Čerchovem – Čtyřicet odvážlivců se v sobotu zúčastnilo druhého nejdelšího závodu v rámci seriálu Hrbáček Běžec Chodska. Tím byl Běh přátelství z Klenčí pod Čerchovem do bavorského Waldmünchenu. Trať dlouhou 15500 metrů zvládl mezi muži nejrychleji Jiří Voják, v ženské kategorii dominovala Zlata Lukášková.

Do závodu, který probíhá po veřejné komunikaci bez omezení provozu, odstartovala třicítka mužů a deset odhodlaných žen. Komplikace nastala s dopravou, kdy autobus s německými atlety dorazil do Klenčí až v 10:15, přičemž start byl naplánován na desátou hodinu dopolední. Ze startovního prostoru před Domem přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem tak vyběhli závodníci o půl hodiny později než bylo původně v plánu.

Oproti loňsku panovaly podstatně lepší klimatické podmínky, když se rtuť teploměru během sobotního dopoledne vyšplhala až na 15°C. Snahu borců tak při dvanáctém ročníku přeshraničního běhu znepříjemnil pouze vítr, který o sobě dával vědět hlavně na dlouhých táhlých rovinách v závěrečné fázi závodu.

Ihned po startu se již v Klenčí pod Čerchovem „utrhla“ od zbytku startovního pole vedoucí čtveřice ve složení Jiří Voják, Radek Veselý, Ondřej Teska a Ondřej Váchal. Na metě jednoho kilometru se Voják s Veselým odpoutali i druhé dvojičce a vytvořili si nepatrný náskok. Po dvou kilometrech se již na čele osamostnatil hlavní favorit závodu Jiří Voják. Spolupracující dvojice Teska s Váchalem začala stahovat Veselého, což se jí na Výhledech podařilo. Následovala rovinatá část závodu a po občerstvovací stanici u Capartic závodníci ostře klesali k osadě Černá Řeka. Oddíloví kolegové Váchal s Veselým se kolegiálně střídali a bojovali tak v dlouhém seběhu s protivětrem. Na osmém kilometru přestal akceptovat tempo Tesky s Veselým Váchal a boj o druhé místo se zúžil na dvojici.

Na hraničním přechodu Lísková, kde se běžci z hlavní silnice č. 189 přesouvají na asfaltový chodník, který je zavede až na kraj města Waldmünchen, bylo již jasné, že si pro vítězství doběhne suverén letošního seriálu Jiří Voják. Ten do centra města doběhl v kvalitním čase 53:48. O druhém místě pak rozhodl zrychlením mezi 13.-15. kilometrem Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice, který dosáhl času 57:59. Jako třetí se ulicemi města prohnal Radek Veselý, když jeho výsledný čas byl 58:49. Pod hranici jedné hodiny se vešel ještě Ondřej Váchal, který obsadil čtvrté místo v čase 59:53. Spolupráci během celého závodu proměnili ve společný doběh Martin Voják s vítězem kategorie čtyřicátníků Norbertem Švarcem ( oba 1:02:19). Sedmé místo bral Vítězslav Fronk, který zaznamenal čas 1:04:49 a stvrdil dominanci oddílu Mílaři Domažlice, který mezi sedmi nejrychlejšími obsadil hned šest pozic.

Osmý v celkovém pořadí a třetí mezi čtyřicátníky doběhl Pavel Majer z Domažlic ( 1:06:34). Nejrychlejším z německých běžců byl Ernst Weidner z TV Waldmünchen výkonem 1:11:23. Skvělý výkon podala Zlata Lukášková z AC Falcon Rokycany, která časem 1:15:05 vyhrála svoji kategorii žen nad 35 let, ale porazila i všechny mladší soupeřky. Mezi ženami do 35 let byla nejrychlejší Eva Richter z TV Waldmünchen v čase 1:21:49.

Premiérového letošního vítězství se mezi muži nad 50 let dočkal Jan Zelenka, reprezentující Centrum vodní zábavy Kdyně, který triumfoval v čase 1:18:37. O osmdesát vteřin rychlejší byl Petr Hojda, který s přehledem zvítězil v kategorii šedesátníků a udělal tak velkou radost fanouškům z Klenčí. Nejstarším účastníkem náročného silničního závodu byl již tradičně František März z Kouta na Šumavě, kterého stejně jako všechny vyhlášené ocenili startosta městyse Klenčí pod Čerchovem Jan Bozděch s jeho kolegou z města Waldmünchen Markusem Ackermannem.