Na Korábu vítalo běžce sluníčko

Kdyně – Třiašedesát běžců se první listopadovou neděli zúčastnilo jubilejního 30. ročníku Běhu na Koráb. Předposlední závod letošního ročníku Hrbáček Běžec Chodska se uskutečnil pod záštitou města Kdyně a Sportovní unie Domažlice. Před samotným startem vyzval Karel Duchek všechny přítomné k uctění památky dlouholetého pořadatele a startéra Jaroslava Forstera, který zemřel letos v červenci. Po minutě ticha již kdyňský starosta Jan Löffelmann startovním výstřelem vyslal z místního náměstí početnou skupinu běžců.

Během prvního kilometru se na čele utvořila silná skupina. Prim v ní hráli Mílaři Domažlice, když zde ukrajovali metry bratři Vojákové, Váchal a Veselý, které doplňoval Teska s Kokaislem.Vrchař Jiří Voják začal po volnějším začátku od úvodního kilometru zrychlovat a jeho únik zachytil pouze Veselý. Za vedoucí dvojicí se ke koupališti Hájovna, odkud se začíná profil trati neúprosně zvedat, blížila zbylá trojice, která poutekla klenečskému Kokaislovi.

Již od úvodních serpentin, které se zvedají ke Korábu, začal Voják utíkat i Veselému a vytvořil si rozhodující náskok. Trať dlouhou 6200 metrů s převýšením přes 300 metrů zvládl v čase 25:38. „Po výběhu ze serpetin jsem byl hodně tuhý, protože jsem po posledním závodě odpočíval a až nyní zahajuji přípravu na novou sezónu. Proto jsem v závěru běžel spíše na vítězství než na kvalitní čas,“ popsal zrod letošního jedenáctého vítězství v seriálu Voják.

Druhé místo pro sebe získal Veselý, který se před horskou chatou Koráb zjevil v čase 27:00. Pro třetí místo v čase 27:23 cíloval Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice a čtvrté místo obsadil Ondřej Váchal, který dosáhl času 28:02. Elitní pětici uzavřel Martin Voják, jenž vrchařskou štaci zaběhl za 28:48. O čtyři vteřiny se pod hranici 29 minut vměstnal vítěz čtyřicátníků Norbert Švarc ( Mílaři Domažlice). Toho na stupních vítězů doplnil druhý Petr Veselý z Plzně, když na Koráb vyběhl v čase 30:25. O téměř minutu pomalejší byl třetí Pavel Majer z Domažlic. V kategorii padesátníků stvrdil vítězstvím svůj celkový triumf v letošním seriálu reprezentant LK Tatran Chodov Martin Váchal časem 30:46. Druhé místo získal Pavel Beroušek a bronz bral Jan Zelenka z CVZ Kdyně. Z osmi šedesátníků byl nejrychlejší Jiří Královec, který zdolal Koráb v čase 35:29. Druhou pozici obsadil Karel Fait z AGP Domažlice a pro třetí místo si přijel Václav Jírů z Plzně.

Mezi ženami neměla konkurenci Barbora Beroušková ( Sport Club Plzeň), která zvítězila v čase 33:29. Druhou v kategorii Vendulu Fronkovou předčila o téměř čtyři minuty, o další minutu zpět byla Alexandra Ruská z Miláno Holýšov. Kvalitní výkony předvedly ženy nad 35 let, kde časem 34:57 zvítězila Šárka Vančurová z BKV Holýšov. V těsném sprintu pro sebe druhé místo uzmula Veronika Poláková z Postřekova, když soupeřku ze Kdyně Janu Mazancovou předčila o pouhou vteřinu.

„Jelikož se jednalo o jubilejní ročník, připravili jsme pro všechny účastníky pamětní medaile. Zároveň kromě tradičního guláše bylo na horské chatě na Korábu přichystáno i malé pohoštění a tři šťastlivci si z tomboly odnesli koláče, které obstarala paní Vondrovicová z Bořic. Gratuluji všem běžcům, kteří se vyškrábali i letos na dominantu kdyňského regionu. V cíli si mohli užít sluníčko, které se z mlhavého oparu prodralo až na Korábu,“ prohlásil za pořadatele Zdeněk Forster.

Organizátoři uspořádali třicátý ročník ve spolupráci se sponzory EuroTeplo, Strojírny Kohout, spol s.r.o., Rondo – prodej hraček Domažlice, Kdynium a.s. či autodoprava Jiří Horn, kterým děkují za podporu. Seriál závodů zakončí sobotní Capartická osma, která definitivně rozhodne o letošním celkovém pořadí.