První říjnová sobota na Babyloně patřila běžcům

První říjnová sobota na Babyloně patřila běžcům

Babylon – V sobotu 7. října uspořádal domažlický oddíl AC již 52. ročník Běhu lesy Babylonskými. Krosový závod vedený především po lesních cestách byl zároveň součástí Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje a regionálního Hrbáček Běžec Chodska.

Závody provázelo proměnlivé počasí, kdy se rtuť teploměru pohybovala kolem desetistupňové hranice. Ke startu v těsné blízkosti Autocempu Babylon se v dětských či mládežnických kategoriích mnohdy řadilo až dvacet závodníků. V lesích nedaleko Babylonu se tak proháněli zástupci snad všech atletických oddílů v kraji. Lehce před polednem se na trať, kde se musí často měnit rytmus běhu, vydala skupina dorostenců a žen. Trať dlouhou 3200 metrů nejrychleji zvládl Adam Horník, který časem 11:02 vyhrál kategorii dorostenců. Lyžař ze Sport Clubu Plzeň předčil domácího Jakuba Karlacha či plzeňského Petra Sýkoru. S nepatrným odstupem za elitními dorostenci se v cíli objevila i česká reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Beroušková. Ta proťala cílovou pásku v čase 11:29. Za členkou Sport Clubu Plzeň, která v rámci přípravy na nadcházející zimu testovala formu, se v čase 14:05 cíle dočkala i Vendula Fronková z AC Domažlice. O dalších třicet vteřin později doběhla Anna Votavová (Sport Club Plzeň). Krásný výkon předvedla mezi ženami nad 35 let Petra Šmákalová. Ta v dresu plzeňského Petřína v čase 12:02 brala v absolutním pořadí žen druhé místo. Druhá příčka v kategorii zralejších žen připadla Evě Perglerové z Přeštic a bronz vybojovala Lucie Formanová z Mrákova.

Zhruba třicet minut po poledni na tři závodní okruhy vyrazilo čtyřiačtyřicet mužů. Nejodvážněji vystartoval Josef Šimsa z Dukly Praha, který hodlal znepříjemnit cestu za dalším triumfem Jiřímu Vojákovi. Šimsa si v průběhu prvního kola vytvořil několikametrový náskok, který držel před již jistým vítězem letošního seriálu. Za touto dvojicí krájelo metry závodu silné uskupení ve složení: lyžaři Pavel Burt, Luděk Šeller, Vladislav Razým, triatlonista Tomáš Plojhar, lesní muž Ondřej Teska či dráhaři Vít Bílý a Martin Šilhavý. Ve druhém kole se před Šimsu dostal Voják. Borec Mílařů Domažlice si stupňovaným tempem v závěrečném okruhu pohlídal svoji pozici a trať dlouhou 5600 metrů zvládl v čase 19:07. Ztrácející Šimsa se ve třetím kole musel strachovat i o druhé místo, protože jeho pronásledovatelé se začli nebezpečně přibližovat. Šimsa nakonec druhé místo uhájil v čase 19:32. Třaskavý souboj lyžařů o třetí místo rozhodla až cílová rovinka, kde měl více sil Pavel Burt ze Sport Clubu Plzeň. Ten cíloval v čase 19:43 před borcem z liberecké Dukly. „Snažil jsem se během posledního kilometru několikrát nastoupit, ale Pavel se mě vždy udržel a ve finiši byl lepší,“ popsal neúspěšné útoky a dvouvteřinovou ztrátu na bronz Šeller. Pod hranici dvaceti minut se vešel ještě domácí Vít Bílý (19:51). Na dalšího zástupce pořádajícího oddílu a loňského vítěze Tomáše Plojhara zbylo šesté místo. Při absenci Freie, Váchala a Veselého se v kategorii mužů do 40 let ještě více zamotala situace v boji o 2.- 6.místo v celkovém pořadí. Za vítězným Vojákem vypadá situace následovně: Frei 81, Teska 71, Veselý 70, Plojhar 69 a Váchal 66 bodů. To mezi čtyřicátníky jsou karty rozdány víceméně jasně. Vítězslav Fronk se totiž dalším vítězstvím přiblížil celkovému triumfu v seriálu, když sobotní závod zvládl v čase 21:56. O 38 vteřin déle strávil na trati Norbert Švarc. Za elitní dvojicí Mílařů si pro bronz doběhl Pavel Majer, který za Švarcem zaostal o pouhých pět vteřin. Mezi muži nad 50 let o svém dalším vítězství nad Pavlem Berouškem rozhodl v závěrečném okruhu Martin Váchal z LK Tatran Chodov (23:25). Rivala z Postřekova porazil o 25 vteřin. Pro třetí místo si přiběhl Karel Voráček z Dolan (24:41). V kategorii šedesátníků tentokrát nedal dvojici Královec – Fait šanci Petr Hojda. Borec z Klenčí rychlou trať ovládl v čase 26:21. Ve velmi těsném finiši, kdy oba borce dělila pouhá sekunda, rozhodl o druhém místě ve svůj prospěch zástupce Mílařů Jiří Královec časem 27:16. Třetí místo pak bral Karel Fait, reprezentující AGP Domažlice. Samozřejmě jako na všech ostatních závodech seriálu Hrbáček Běžec Chodska nechyběl zástupce sedmdesátníků František Mãrz z Kouta na Šumavě. Pořadatelé v čele s ředitelem závodů Petrem Konopem mohli být kromě hezkých výkonů spokojeni i s hojnou účastí 210 běžců.

 

Ondřej Váchal