Nový závod přilákal do Zelenova téměř dvě stovky běžců

Zelenov – První ročník Běhu zelenovským údolím uspořádal v sobotu 13. května atletický oddíl Mílaři Domažlice. Krosové klání je novinkou a dalším přírůstkem v oblíbeném seriálu závodů Běžec Chodska. Historicky prvním vítězem v hlavní kategorii mužů se stal Jiří Voják z pořádajícího oddílu. Mezi ženami kralovala Monika Hloušková z Mariánských Lázní.

Závod se uskutečnil v okolí zelenovských rybníků po štěrkových a lesních cestách, které jsou během celého roku hojně využívány běžci, cyklisty a dalšími milovníky pohybu na čerstvém vzduchu. Přírodní park Zelenov tak zažil premiérově velkou sportovní akci typu přespolního běhu. Veškeré zázemí a organizační pole působnosti měli Mílaři k dispozici na Zelenově v Hájence, což je bývalá vojenská střelnice. Téměř letní počasí, kdy rtuť teploměru přesahovala 20°C, přilákalo k zelenovským rybníkům skoro 200 běžců. Šťastlivci, kteří závodili v hlavních kategoriích a byli mezi první stovkou přihlášených, obdrželi památeční tričko s logem závodu. To vše díky podpoře společnosti B2K. Mimo to pro všechny závodníky bylo připraveno opravdu pestré občerstvení.

Pro kategorii dětí byly trasy vytyčeny po lesních cestách v okolí Hájenky. Malých ratolestí pobíhalo v Zelenově opravdu hodně, což se bohužel nedalo tvrdit o kategoriích dorostu a juniorů. Po několika napínavých závodech mladších ročníků, kde cenné kovy sbírali hlavně domácí Mílaři, se do terénu vydali i dospělí. Pro ty byly připraveny okruhy v těsné blízkosti všech tří rybníků, které se v Zelenově nacházejí.

Hlavní závod odstartoval v 13:00 a čelo závodu bylo v naprosté režii domácích. Hned po úvodním startu se od ostatních borců odpoutala trojice ve složení: bratři Vojákové a Veselý. Hlavní favorit a ředitel závodu Jiří Voják zhruba od druhého kilometru při stoupání ke strážské cestě utekl i svým oddílovým kolegům a běžel si vstříc vítězství. Podobně jako na Dílích si postupem času budoval dostatečný náskok. Do cíle téměř osmikilometrové trati doběhl v čase 29:04. O dvě minuty později přivítali diváci v cílovém prostoru Radka Veselého. Dominanci pořádajícího oddílu stvrdil na třetím místě Martin Voják. Při absenci tradičních běžeckých chodských es se z nejlepšího výsledku v dosavadním průběhu seriálu mohl radovat Tomáš Peteřík, který v elitní kategorii doběhl na skvělém čtvrtém místě. V kategorii nad 40 let si udělal radost velitel tratí Vítězslav Fronk, který si s luxusním, téměř minutým náskokem doběhl pro páté vítězství v řadě. Projevilo se tedy, že si trasu dokonale „naběhal” při předzávodních přípravách. Za ním doběhl na druhém místě Pavel Majer z Domažlic. „Musím organizátory pochválit za skvěle připravenou trať, objednané počasí i zázemí. Za celou rodinu mohu říct, že jsme si závod užili,” chválil organizátory Petr Hammerle, který si za Fronkem a Majerem dofinišoval pro třetí místo v kategorii čtyřicátníků.

O věkovou sortu výš kraloval Ivan David ze Stříbra, který v celkovém pořadí napříč všemi kategoriemi dokončil závod na třetím místě. Časem 31:52 nadělil postřekovskému Berouškovi tři a půl minuty. Ze třetího místa se pak radoval Karel Voráček z Dolan. Mezi jedenáctkou šedesátníků se z triumfu radoval Milan Lukačišin z Klatov. Druhou pozici obsadil předseda pořádajícího oddílu Jiří Královec a bronz bral Petr Hojda z Klenčí.

Mezi ženami do 35 let byla nejrychlejší Monika Hloušková, která vzala závod jako test před kvalifikací na Mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Pět kilometrů v náročném terénu zvládla reprezentantka AC Mariánské Lázně v čase 19:57. Se značným odstupem druhá Vendula Peteříková z ASK Slavia Praha pak o pouhých pět vteřin uhájila druhé místo před mladou De Sousou z Mílařů Domažlice. Skvělý závod běžela i vítězka žen nad 35 let Stanislava Forsterová, která časem 22:52 udolala i Peteříkovou a Sousu v závěrečném finiši. Druhé místo v kategorii zkušenějších žen obsadila Kristýna Pinkrová z Muzea Chodska a pro bronz si ze Stříbra přijela vytrvalkyně Šárka Bláhová.

„Musím říct, že se první ročník opravdu vydařil. Skvělé počasí, kvalitní zázemí a téměř dvě stovky závodníků mluví za vše. Také mě těší, že si vítězka žen vybrala pro test formy před důležitou kvalifikací právě náš závod. Chci moc poděkovat všem našim členům a příznivcům, kteří se jakkoliv podíleli na organizaci tohoto závodu. Velký dík patří také sponzorům, díky kterým jsme měli možnost obstarat pestrou nabídku věcných cen. A připraveno bylo i vynikající občerstvení od L – caffé,” krátce zhodnotil úspěšnou premiéru Běhu zelenovským údolím Jiří Voják.

Autor: Ondřej Váchal