Jiří Voják byl v Dílích nejrychlejší

Díly – V pondělí 8. května uspořádal TJ Sokol Díly 46. ročník Běhu osvobození. Šlo o pátý závod seriálu Hrbáček Běžec Chodska, který byl určen pro všechny věkové kategorie. Vcelku příjemné běžecké počasí přilákalo o svátečním dni na Díly přesně dvě stovky závodníků, konkrétně 111 mužů, 89 žen. Věkový průměr se pohyboval okolo 18 let.

Po hojně obsazených dětských kategoriích, kde startovali běžci ze všech koutů okresu, se na náročnou 8,2 kilometrů dlouhou trasu v lesích nad Díly vydalo šestačtyřicet mužů. Ty čekal náročný kros s táhlými stoupáními, nevyzpytatelnými zatáčkami a zrádnými kořeny směrem k zaniklé obci Valtířov a poté lesem zpět do Dílů k místnímu úřadu.

Hned po startovním výstřelu se na čele utvořila vedoucí skupinka favoritů ve složení Voják, Frei, Šeller, Veselý, Teska, kteří ignorovali tradičně zběsilé tempo Cenefelse po startu. Favorité ´uprchlíka´ dostihli už v prvním ostřejším stoupání. Někde za polovinou tratě se skupinu pokusil roztrhat Veselý, což se mu sice povedlo, ale spíše tím pomohl ostatním. Voják se začal soupeřům vzdalovat a s luxusním náskokem jedné minuty si doběhl pro premiérové vítězství v letošním seriálu. Na trati strávil 31 minut a 17 sekund. Po třetím místě z Bělské pětky a druhé pozici při Běhu Škarmanem se tak dočkal zástupce a trenér dětských složek Mílařů Domažlice vítězství. Frei si spravil chuť po nepovedeném vystoupení na Škarmanu v Domažlicích a doběhl na druhé pozici. Tu musel v závěrečných kilometrech hájit před chodovským Luďkem Šellerem, lyžařem z TJ Dukla Liberec. Rozdíl mezi oběma borci byl nakonec 17 vteřin. V podobných rozestupech pak dobíhali před Obecní úřad v Dílích další závodníci. Čtvrtou pozici obsadil Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice a elitní pětici uzavřel Radek Veselý z Mílařů Domažlice.

Ve čtyřicátnících letos kraluje Vítězslav Fronk a to potvrdil i na Dílích, kde doběhl do cíle v čase 34:51. Druhé místo bral Pavel Majer z Domažlic. Třetí pozici obsadil Zdeněk Forster z AC Domažlice.

Mezi ´padesátníky´ přišel o letošní neporazitelnost Martin Váchal z LK Tatran Chodov, kterého předčil stříbrský Ivan David. Ten dokončil závod v čase 34:24 na devátém místě v absolutním pořadí. Lídr průběžného pořadí kategorie mužů nad 50 let v seriálu Běžec Chodska Váchal udržel druhou pozici před kamarádem Petrem Kuželkou z Kondor bike teamu Postřekov.

Nečekaně vyrovnaný souboj se odehrával mezi šedesátníky. Lesní terén souboj tria Královec, Fait a Hojda nedokázal rozhodnout a tak rozuzlení přišlo až v závěrečném finiši na asfaltu. Nervydrásající bitvu nakonec ve svůj prospěch rozhodl Jiří Královec z Mílařů Domažlice, který proťal cílovou pásku v čase 42:00, o dvě vteřiny zpět ´cíloval´ Petr Hojda z Klenčí a se stejným mankem doběhl Karel Fait z AGP Domažlice.

Mezi ženami byla situace od začátku jasnější, i když jen co se týče prvního místa. Česká reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Beroušková nedala soupeřkám sebemenší šanci a na ´domácí´ tříkilometrové trati zvítězila v čase 14:07. Za lyžařkou, která je na počátku přípravy na nadcházející sezónu, doběhla s více než minutovým mankem triatlonistka Jana Brantlová. Zhruba dvacet vteřin na Brantlovou ztratila mladší ze sester Berouškových Barbora (Sport Club Plzeň). Ta v těsném finiši předčila Vendulu Peteříkovou z ASK Slavie Praha. O další dvě vteřiny zpět byla vítězka žen nad 35 let Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň. Druhou pozici brala Kristýna Pinkrová reprezentující Muzeum Domažlice a bronz Veronika Poláková z Postřekova.

Další závody seriálu na sebe nenechají dlouho čekat. V rychlém sledu čeká běžce během čtyř víkendů Běh Zelenovským údolím, Horem dolem Chospílem, Běh na Čerchov a Chodsko Grand Prix. (O. Váchal)