Zimní běh okolo Kdyně

Kdyně – V sobotu 25. února se konal nový závod v seriálu Běžec Chodska – Axon zimní běh okolo Kdyně. Pořadatelé z řad kdyňských hasičů si připravili pro závodníky krásnou, avšak těžkou trasu po kopcích v okolí Kdyně. Počasí se před startem závodu tvářilo dosti jarně a mnozí tak zvolili kraťasový model běžeckého úboru. Avšak hlavní organizátor závodu Martin Sokol neponechal nic náhodě a zcela nepokrytě využil svého teologického vzdělání pro vytvoření typičtějšího únorového počasí, a tak asi po 5 minutách po startu se spustila chumelenice, kterou snad nikdo z přítomných závodníků při běžeckém závodě nezažil. Při běhu přes louku u Branišova bylo vidět sotva 5-10 metrů před sebe, což u některých závodníků způsobilo mírné vybočení z ideální trasy. Naštěstí nikdo nezabloudil a nedal tak záminku k připomenutí osudů Hanče a Vrbaty v Krkonoších. Po výběhu na Koráb se počasí uklidnilo a závodníci mohli pokračovat ve stopách svých orientačně zdatnějších kolegů. Tudíž ani nevadilo, že veškeré značení trasy bylo důmyslně skryto pod čerstvou sněhovou pokrývkou.

Nejrychleji se s tratí popral Ondra Teska s “hanba” časem 55:21 (to není sebekritika autora článku, který je se svým časem více než spokojen, ale názor publika😉). Druhý se v cíli objevil Honza Mitáček, kterému se v těchto podmínkách evidentně hodily intenzivní běžkařské tréninky posledních měsíců. O chlup třetí doběhl vítěz kategorie do 50 let, pravidelný účastník konkurenčního běžeckého seriálu Běžec Tachovska a milovník výběhů na Koráb Karel Jukl. Třetí v nejmladší kategorii mužů a celkově čtvrtý do cíle doběhl až zo Slovenska dorazivší Šimon Tabačko. Celkově pátý a nejrychlejší “šedesátník” je ve výsledcích zaznamenán jistý David Ivan ze Stříbra, avšak body do seriálu jsme připsali nám známému Ivanovi Davidovi, taktéž ze Stříbra (tímto by se dalo vysvětlit, proč má borec ze sousedního okresu na konci našeho běžeckého seriálu vždycky tolik bodů, když jsou vlastně dva 😁).

Ve čtvrté nejmladší kategorii (muži do 70 let) zvládl kdyňské kopce nejrychleji Míra Benda (1:11:15), před Kájou Voráčkem (1:22:29).

Na nejvyšší stupínek v nejmladší ženské kategorii vystoupila Janina Vojáková (1:03:27). Na druhém místě doběhla nová akvizice v seriálu Klára Machová (1:12:47) a třetí staronová akvizice Peťa Dolejšová (1:18:27), která si po několikaleté běžecké pauze odskočila až z Hranic na Moravě zaběhnout závod ve Kdyni.

Prostřední ženskou kategorii ovládla Janina Šturmová, před Olgou Ciprovou a Michalou Králíčkovou.

V následující ženské kategorii zvítězila Stáňa Forsterová (1:11:45) a druhá doběhla Marta Kobanová (1:15:19). V této obvykle dobře obsazené kategorii více děvčat neběželo. Jako nejvěrohodnější vysvětlení se jeví, zvolený termín závodu kolidující s následky postřekovského masopustu😁.

Nejstarších mužů nad 70 let se pořadatelům zželelo a ušetřili jim chumelenici s výběhem na Koráb. Tato kategorie startovala na Vejpřahách, tudíž asi v polovině běžného závodu. I tak museli po kopcích naběhat cca 6km. Zvítězil Vlasta Kubal před Kájou Faitem a třetím Zdeňkem Novákem.

Součástí Axon zimního běhu byl i závod štafet s předávkou na Vejpřahách. V tomto klání zvítězila německá štafeta ve složení Herald Treml, Günter Sebald v čase 1:06:30. Druhá doběhla dámská štafeta Ida Kubrová a Alexandra Odishvilli (1:14:05). Třetí skončili domácí Jan a Martina Stodolovi.