Běh Koutem

Kout na Šumavě – V Koutě na Šumavě se poslední březnovou sobotu 25.3. konal již 48. ročník Běhu Koutem. Tento běh je takovou běžeckou jarní klasikou na Chodsku, kdy všichni pomalu finišují přípravu na závodní sezónu a navzájem se takzvaně „oťuknou“. Přesto, že nebyl duben počasí bylo aprílové a téměř se vystřídalo čtvero ročních období.

I když byl Martin Sokol na startu, tak svá sněžná děla, která použil před měsícem na závodě okolo Kdyně, nechal doma. Počasí však závodníky neodradilo a celkově se přihlásilo 210 běžců a z toho 138 dětí.

Dopoledne patřilo dětským kategoriím, na které čekaly krátké okruhy. Po nich následovalo vyhlášení a poté už následovaly kategorie dorostenek a juniorek s 2 okruhy, dorostenci a ženy se 3 okruhy a jako poslední byl start mužů a juniorů s 5 okruhy.

Na místním kilometrovém okruhu není moc prostoru na odpočinek. Krátká rovinka od startu, po které následuje krátký prudší kopec, se běh dolů, kde na konci čeká na závodníky ostrá pravá zatáčka mírný kopec s následným klesáním pod legendární koutské schody, kterých je 35. Po jejich výběhu jsou nohy hodně těžké, ale není prostor na odpočinek, jelikož následuje výběh do táhlého kopce až k cílovému prostoru. A tento kolotoč začíná opět na novo.

V kategorii dorostenek vyhrála Simona Šmídová z AK Škoda Plzeň a v juniorkách Štěpánka Hanušová z Atletika Klatovy. Obě vyhrály s více jak minutovým náskokem před dalšími závodnicemi. V dorostencích vyhrál Šimon Flek z AC Domažlice a druhý byl Jakub Beneda z Atletika Klatovy.

V ženách už byl souboj o první místo vyrovnanější a v cíli se na celkovém prvním místě objevila Jana Vojáková z Milařů Domažlice na druhém místě Nikola Hátová z Atletika Klatovy a na třetím místě Anna Fronková také z Mílařů Domažlice, ale ve své kategorii byla první.

Nakonec závodního dopoledne se na start postavili junioři a všichni muži. Nejobsazenější kategorií byli muži do 39 let, což nebývá zvykem, jelikož na start dorazili běžci nejen z Chodska, ale i z širokého okolí. Tempo závodu bylo tím pádem hned o začátku vysoké. Vpředu se vytvořila větší skupinka, která se přibývajícími koly zmenšovala až do 5 kola, kdy do cíle doběhl osamocený Vojtěch Koželuh, následován Ondřejem Teskou a Vojtou Oplem, všichni z Atletika Klatovy (Zřejmě slušnej oddíl).

Po doběhnutí ostatních bylo vyhlášení všech zbylých kategorií a zhodnocení mezi běžci, jak se jim závod povedl či nikoliv.

Výsledky všech kategorií a fotky ze závodu .