V prvním závodě roku dominoval Tomáš Jaša

Chodské běžecké elitě vyfoukl na Nový rok vítězství Tomáš Jaša ze Stříbra.

Draženov -Po čtyřech letech čas vítěze pod 22 minut, účastnický rekord, hojně obsazené kategorie dorostenců a žen nad 35 let. To je jen krátký statistický výčet letošního 42. ročníku Novoročního běhu v Draženově.

Ten tradičně odstartoval sportovní sezónu na Chodsku. Organizátoři z řad místního SK a obce přichystali běžcům náročnou trasu dlouhou 6570m. Tu někteří znají téměř nazpamět (Karel Fait – 41 účastí), ale třeba Tomáš Jaša z TJ Baníku Stříbro zde startoval poprvé.

SOUBOJ FAVORITŮ

Šestadvacetiletý atlet po nedávném vítězství v Klatovech a triumfu na Silvestrovském běhu ve Stříbře přijel potrápit chodskou běžeckou elitu.

V čelní skupině, kterou vedl zhruba na metu 2.km, se tak objevil několikanásobný vítěz závodu Jiří Voják, bývalý reprezentant Martin Frei, vítěz z roku 2017 a 2018 triatlonista Tomáš Plojhar či zástupci domažlických Mílařů Filip Cenefels, Ondřej Váchal a Radek Veselý. V této společnosti se usadil i talent současné atletické scény Jakub Davidík ze Stříbra s Martinem Černým z Plzně.

Po úvodním taktizování se před prvním stoupáním u odbočky na Petrovice ostatním začal vzdalovat Jaša. I když se zde představil premiérově, od mety 2 kilometrů si počínal suverénně a postupně navyšoval náskok. V cílovém prostoru před statkem U Podestátů finišoval v čase 21:51.

„Z vítězství mám velkou radost, protože se zde sešla kvalitní konkurence a zpočátku jsme běželi ve velké skupince. Jako nejtěžší část závodu považuji šestý kilometr po stezce, kde hodně foukalo. Za rok přijedu rád zabojovat o obhajobu,“ uvedl spokojený Jaša.

Stupňovaným tempem si pro 2. místo doběhl jeho oddílový kolega a věkem ještě dorostenec Davidík, který v závěru našel více sil než Běžec Chodska 2018 Voják z Mílařů Domažlice. Davidík běžel čas 22:25, Voják 22:34. Většinu závodu strávil na 4. místě celkově Martin Černý z Plzně, který výkonem 23:01 tak cíloval. Za ním se seřadila trojice Mílařů: Cenefels 23:32, Váchal 24:10, Veselý 24:39. V poli poražených skončili favorité Frei s Plojharem.

OSTATNÍ KATEGORIE

Rovnoměrné tempo předvedl vítěz čtyřicátníků Norbert Švarc z Mílařů Domažlice, když zvítězil v čase 25:08, jen o pět vteřin později finišoval Ivan David ze Stříbra, což mu vyneslo triumf mezi padesátníky. Úspěšně do nového závodního roku vstoupila i Jana Hinterholzingerová. Nejrychlejší žena dne výkonem 26:29 nedala soupeřkám šanci.

„Začala jsem zvolna a motivovalo mě postupné předbíhání spousty chlapů. Je to můj první start zde a bylo to moc fajn,“ smála se v cíli členka Mílařů Domažlice.

Mezi zralejšími ženami kralovala její oddílová kolegyně Anna Fronková s časem 29:02. Podobně jako u šedesátníků Alois Šatra z Velkých Hydčic za výkon 27:48.

Na startu 36. ročníku seriálu Běžec Chodska bojovali o body i zástupci regionálních fotbalových, tenisových, volejbalových nebo cyklistických oddílů. I díky tomu se letošní účast vyšplhala na rekordních 121 běžců.

Nejmladším účastníkem závodu byl osmiletý David Jahn, nejstarším šestasedmdesátiletý Jaroslav Novák. Slavnostní vyhlášení těch nejúspěšnějších proběhlo v místním kulturním domě.