Nejlepší běžce ocenili v Klenčí pod Čerchovem

Klenčí pod Čerchovem – Kulturní dům u nádraží v Klenčí pod Čerchovem byl dějištěm letošního slavnostního vyhlášení běžeckého seriálu Hrbáček Běžec Chodska. V den státního svátku 17. listopadu se to v prostorném sále hemžilo před 18. hodinou nejen dospělými, ale i velkým počtem dětí. Do Klenčí si našlo cestu přes 200 příznivců běhání. Premiérově se totiž vyhlašoval i nový seriál Dětský Běžec Chodska.

Tomu všemu předcházelo poděkování hlavním partnerům seriálu, především pak firmě Hrbáček s.r.o a Městysu Klenčí pod Čerchovem, který poskytl k dispozici sál na galavečer běžců. Po ocenění  těch nejúspěšnějších v kategorii dětí se přešlo k vyhlašování běžeckého seriálu s tradicí od roku 1984. Již poosmé se hlavní organizační role ujala rodina Berouškových se svými kolegy a příznivci z řad samotných běžců, kteří se starají například o propagaci, chod webových stránek, aktualizaci průběžného pořadí a dalších činností v rámci seriálu. Velkou obětavost během celého roku prokazuje i rodina Bendových, kde především duo Míra a Kristina pořizuje nespočet exkluzivních fotografií ze závodního prostředí a jejich dílo je na internetu velmi žádaným artiklem.

Letošní běžecký seriál měl v termínovce 17 běžeckých klání, ale dráhový závod Horšovskotýnská pětka se z důvodu opravy stadionu neuskutečnil. Nejpilnější trojice alá „nezmaři roku“ Pavel Majer, Pavel Beroušek a Petr Hojda tak absolvovala 16 závodů. Ze statistik lze vypíchnout, že největší počet běžců (125) zaznamenal Panevropský půlmaraton nebo úctyhodný start na 14 závodech v podání Petry Hammerlové a Anny Fronkové v kategorii žen nad 35 let. Moderátorka akce Anna Beroušková, která převzala pomyslný štafetový kolík od dcery Kateřiny Razýmové, na pódium pozvala i „nejpilnější mámy“. „Moc se mi tu líbí a to trefné slovní spojení je krásné. To bych vážně nevymyslela. Je super, že se nás tu sešlo tolik. Ať už dětí, tak nás dospělých, kteří máme tak možnost poklábosit i jinde než na závodech,“ reagovala s úsměvem Hammerlová.

Vyhlašovat se začalo s muži nad 70 let, kde zvítězil Václav Šůcha ze Stříbra před místními běžeckými nestory Františkem Mãrzem ze Sokola Kout na Šumavě a Bohumilem Valtrem z Domu seniorů Kdyně. U žen ve věku nad 35 let se vyhlašovala elitní pětice a tak si pro kytičku a ocenění na pódium vyběhli vítězná Anna Fronková z Mílařů Domažlice, před druhou Veronikou Polákovou z Postřekova a bronzovou Stanislavou Forsterovou z SC Marathon Plzeň, pod stupni vítězů skončila čtvtá Libuše Tichá a pátá Kristýna Pinkrová.

Mezi mladšími ženami by si kromě triumfu vysloužila i ocenění za objev roku Natálie Bartošová z Horšovského Týna. I když se v průběhu sezony neradovala ani z jednoho dílčího vítězství, díky 13 startům a šesti umístění na stupních vítězů se stala letošní Běžkyní Chodska. Za největším překvapením soutěže skončila druhá Barbora Beroušková z Sport Clubu Plzeň, o pouhé 2 body před Alexandrou Ruskou z Holýšova. Čtvrtou pozici obsadila Jana Hinterholzingerová z Mílařů Domažlice a elitní pětici uzavřela Kateřina Razýmová z Sport Clubu Plzeň. Je nutno podotknout, že poslední dvě jmenované neabsolvovaly ani polovinu vypsaných závodů.

U mužů nad 60 let se o přední příčky bojovalo až do posledního závodu a nakonec ho vybojoval „cizinec“ z mimoregionálních vod. Zisk 160 bodů totiž přinesl vítězství Aloisovi Šatrovi z Velkých Hydčic, o 10 bodů méně posbíral Petr Hojda z Klenčí pod Čerchovem, který si i za druhé místo vysloužil velký aplaus domácích. I o třetí pozici se dlouho bojovalo, ale v sobotu již bylo vše rozhodnuté a tak třetí místo bral Karel Fait z AGP Domažlice, o tři bodíky předčil Václava Dufka z Velosportu Domažlice. Vše pak jistil z pátého místa Jaroslav Vlasák ze Stříbra.

Ani plný počet startů nestačil Pavlovi Berouškovi z Postřekova na celkové vítězství u mužů nad 50 let. To totiž získal s 173 body Ivan David ze Stříbra, když z 11 startů našel přemožitele pouze v Běhu na Čerchov. Beroušek v konečném zúčtování zaostal za Davidem o pět bodů. Stylové hranice stovky dosáhl třetí Karel Voráček z Dolan a na čtvrtém místě skončil jeho velký kamarád Martin Váchal z líhně chodovských lyžařů. Nejen raketu do ruky umí vzít Michal Havlovic, který v první sezóně mezi padesátníky vybojoval v dresu LTC Domažlice páté místo mezi ostřílenými běžci.

Základy matematiky pobral asi i Norbert Švarc, který si dobře spočítal, jak dojít k celkovému vítězství mezi muži nad 40 let. Při závěrečné Capartické osmě se vecpal před „nezmara roku“ Pavla Majera a ziskem 166 bodů reprezentant Mílařů Domažlice ovládl i celkové bodování. Majer na něj ztratil pouhých šest bodů. Třetí pozici obsadil Švarcovo oddílový kolega Vítězslav Fronk. Za ním se seřadili běžci v následujícím pořadí: Petr Hammerle (HSC Capartice), Petr Kolář (Gerresheimer), Martin Bandžuch (Kdyně), Petr Dvorský (Holýšov) a Josef Štefek (Wolfs Domažlice).

Nejdéle na cenu čekali nejlepší v kategorii mužů do 40 let. Zde kraloval Jiří Voják z Mílařů Domažlice se ziskem 198 bodů a 15 starty. Běžec Chodska pro rok 2018 tuto prestižní soutěž vyhrál již podeváté a osamostatnil se na čele historické listiny vítězů, když se „odtrhl od osminásobného vítěze Tomáše Vebera. V roce 2018 vyhrál čtrnáct závodů a z vítězství se neradoval pouze při Bělské pětce. O celkovém vítězi bylo rozhodnuto již v říjnu a tak se bojovalo především o další pozice. Při 12 startech si 137 bodů vyběhal Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice, kdy právě na 2. místě skončil hned v šesti případech a není divu, že cenu za tuto pozici přebíral i v Klenčí. Aby se tabulky nemusely moc přepisovat, tak po vzoru loňska za Vojákem a Teskou si bronzovou příčku vysloužil Radek Veselý z Mílařů Domažlice za 87 bodů a 10 startů. Čtvrtý jako v roce 2016 i 2017 v celkovém hodnocení skončil Veselého oddílový kolega Ondřej Váchal. Vzhledem ke kolizi se starty na dráze si připsal pouze 7 účastí na Chodsku, ale v součtu mu to dalo pouze 73 bodů. O šest účastí víc a osm bodů méně posbíral pátý Luboš Reif z Domažlic.  O dělené šesté místo se podělili Tomáš Peteřík (AT Dian) a Martin Sokol z Axon Sport Team. Oba ke stejnému výsledku – 54 bodů, 12 startů – došli různým způsobem. Elitní osmičku pak uzavřel Josef Klufa z Gerresheimeru, který stejně jako Sokol v příští sezóně přechází o věkovou kategorii výše. Za celoroční martyrium běžcům organizátoři připravili krásné čepice či čelenky s logem seriálu, fotoknížky, fotku pro každého, lahvinku kvalitního vína a další drobnosti.

Dle konečných výsledků je zřejmé, že nové bodování přineslo do seriálu atraktivitu a mnohde se o příčkách nejvyšších rozhodovalo až v závěrečných listopadových kláních. Potěšitelné je i to, že se prosadili i mimoregionální běžci, tradiční účastníci z Tachovska, Klatovska či jiných koutů. Po oficiální části sobotního programu se v Klenčí pod Čerchovem ještě dlouho debatovalo, hodnotila uplynulá sezóna a diskutovalo o možných nových závodech do příštího již 36. ročníku oblíbeného běžeckého seriálu. Ten odstartuje tradičně Novoročním během v Draženově, do té doby má regionální běžecký kolotoč pauzu.

 

Ondřej Váchal