V Poběžovicích se radovali obhájci

Poběžovice – Oslava kulatých narozenin, obhajoba vítězství, velký zájem běžců z české i bavorské strany příhraničí a úmorné vedro. V takovém duchu se nesl letošní 10. ročník přeshraničního Panevropského půlmaratonu, který se tradičně konal v rámci Poběžovických pouťových slavností.

Na start 21,0975 km dlouhé trati vedoucí přírodou bavorsko – českého příhraničí se ve Stadlernu postavilo 128 mužů a žen. Z nich byl nejrychlejší Jiří Voják z Mílařů Domažlice, který obhájil loňské vítězství a nyní se již může pyšnit titulem čtyřnásobného vítěze. Rodák z Kouta na Šumavě zvládl náročnou trať v čase 1:15:23, zhruba o minutu pomaleji než loni.   „Běželo se mi dobře, hlavně pasáž na Liščí domky docela utíkala. Naopak závěrečný kilometr byl opět nekonečný a náměstí v Poběžovicích stále v nedohlednu. Ale čtvrté vítězství mě moc těší a rád se za rok pokusím o pátý triumf,“ slíboval v cíli vítězný Voják. Ten absolvoval letošní závod stylem start – cíl a i proto se na druhého finišujícího borce čekalo dalších pět minut. V čase 1:20:55 cílovou pásku proťal ultramaratonec Štěpán Boháček z Runsportteamu, který v příhraničí trávil dovolenou a v rámci přípravy na MS na 100km si vyhlédl i letošní desátý podnik regionálního seriálu Hrbáček Běžec Chodska. Stejně jako loni doběhl třetí v absolutním pořadí první z Němců Dirk Hohmann z SG Indersdorf . S časem 1:21:40 bral zároveň stříbrnou medaili v kategorii čtyřicátníků za vítězným Boháčkem.

Po nejlepších čtyřicátnících se v cíli zjevil Radek Veselý, oddílový kolega vítězného Vojáka, který v hlavní kategorii obsadil druhé místo. To třetí pak zbylo na Ondřeje Tesku z Lesů ČR Domažlice, v absolutním pořadí devátého nejrychlejšího muže. Sklonit se musel například před vítězem kategorie mužů nad 50 let Ivanem Davidem ze Stříbra, který cíloval v čase 1:27:24. Pod 90 minutovou hranici se vměstnal i vítěz nejstarší veteránské kategorie Michael Knott ze Schönsee, nejlepším regionálním běžcem v této kategorii byl pátý Petr Hojda z Klenčí pod Čerchovem.

Podobně suverénně jako Voják na loňské vítězství navázala německá závodnice Brigitte Frenzel z Wernbergu, která profilově proměnlivou trať zvládla v čase 1:34:45. Mezi úctyhodným počtem 29 žen v kategorii nad 35 let neměla sebemenší problém s triumfem. O šest minut byla pomalejší meclovská Tereza Malá, vítězka kategorie ženy A.

Na trati vedoucí nízkým sedlem Českého lesa se ale nezávodilo jen o přední příčky. Premiéru na půlmaratonské trati zažil například Dominik Šerlovský z Pařezova, který se v úmorném vedru, kdy rtuť teploměru šplhala k tropické třicítce, umístil mezi muži do 40 let na 28. místě. „Opravdu náročná trať, mým cílem bylo překonání dvouhodinové hranice, což se bohužel nepovedlo. Pocit dokončeného závodu a skvělá atmosféra ale vše přebíjí. Příští rok zas a lépe,“ popsal bezprostřední dojmy v cíli běžec reprezentující SRTG Holýšov.

Výbornou kulisu jubilejnímu ročníku dodávalo i vystoupení hudebního uskupení Vysoká tráva nebo účast českého rekordmana nejen v půlmaratonu Jana Pešavy. Při slavnostním vyhlášení vítězů zaznělo mimo jiné i poděkování organizátorům, starostovi Poběžovic Hynkovi Říhovi, starostovi Stadlernu Geraldovi Reiterovi či zakladateli závodu Bohuslavu Balcarovi. Kromě hodnotných cen se díky sponzorům od tohoto ročníku vítězům hlavních závodů předávali putovní poháry, které jsou závazkem pro oganizátory, ale i běžce do dalších let.