Lesy na Babí hoře patřily běžcům

Chodov – Již tradičně před začátkem nového školního roku se první zářijovou neděli v lesích nad Chodovem sešli vyznavači přespolních běhů. Na Babí hoře se v rámci 19. ročníku Podčerchovského krosu prohánělo celkem 102 běžců. Jedenácté pokračování letošního ročníku Běžce Chodska uspořádal lyžařský oddíl Tatran Chodov. Krosové klání si nenechala ujít chodská elita, ale i početná skupina borců z Tachovska či Klatovska.

Na trať, kterou výborným způsobem připravil organizační štáb v čele s dvojicí Petr Höll a Ján Maník, se v nedělním dopoledni postupně vydávali zástupci dětských a mládežnických kategoriích. Mezi nimi šlo především o radost z pohybu, ale také se bojovalo o bodové zisky do průběžného pořadí v seriálu Dětský Běžec Chodska. Prim hráli především borci z Mílařů Domažlice, kteří ovládli hned šest kategorií. Domácí zase mohlo těšit, že se v lesích pod Čerchovem ukázalo hned jedenáct mládežníků v dresu pořádajícího LK.

Krátce před 11 hodinou dopolední na čtyřkilometrovou trasu vyrazily ženy. Nejrychlejší z nich byla Patrícia Procházková z SV Stříbra, která obhájila loňské vítězství. Na trati strávila přesně 21 minut. Pro druhé místo si doběhla Natálie Bartošová z Horšovského Týna a bronzovou medaili si na krk mohla pověsit Petra Papoušková z Černé Řeky. Ta se ale zároveň musela sklonit před vítězkou kategorie nad 35 let, kterou se stala Veronika Poláková z Postřekova.

Jemný, ale vytrvalý déšť, který provázel celý průběh závodu, přilákal ke startu hlavního závodu celkem 32 mužů. Dvanáct z nich v kategorii mužů do 40 let absolvovalo třikrát okruh, který nabízí ostrá stoupání, úzké cestičky či nebezpečné seběhy. Ostatní věkové sorty mužů měly za cíl absolvovat dva okruhy. Počasí, které během nedělního dopoledne panovalo, v kombinaci s kluzkými kořeny v lesním terénu udržovalo maximální koncentraci běžců po celou dobu závodu.

Od zbytku startovního pole se hned v úvodu prvního ze tří okruhů utrhla dvojice z Mílařů Domažlice Jiří Voják a Ondřej Váchal. Toto duo spolu vydrželo zhruba do mety druhého kilometru, kdy se průběžně vedoucí muž seriálu Voják začal vzdalovat Váchalovi, který si v rámci končící dráhové sezóny odskočil na kros. Voják v druhém okruhu získal rozhodující náskok a v závěrečném dějství již hlídal pozici. Do cíle necelého sedmikilometrového martyria doběhl v čase 28:38 a protáhl vítěznou šňůru na osm triumfů. O druhé místo celkového pořadí v hlavní kategorii bude svádět souboj Váchal s Teskou, když v Chodově byl úspěšnější Váchal a o pár bodů stáhl náskok svého rivala. Po svižném začátku s Vojákem utekl středotraťař Váchal borci Lesů ČR Domažlice a pozici v druhé polovině závodu kontroloval. Díky tomu si při letošním pátém startu připsal čtvrté druhé místo za čas 30:49. O půlminutky déle na tratích v okolí „Babky“ strávil Teska. Domácí fanoušky potěšil Ján Maník, který se vměstnal v hlavní kategorii do TOP 10.

Na dvou okruzích zase dominoval Ivan David ze Stříbra, který necelých pět kilometrů zvládl v čase 21:17 a zvítězil mezi padesátníky. U nich se dělilo druhé místo mezi dvojici Karel Voráček a Pavel Beroušek. „Pavel běžel výborně, v druhém okruhu bohužel při jednom z nebezpečných seběhů na kluzkém terénu ošklivě upadl a tak jsem na něj pár metrů před cílem počkal a cíl proťali jako jeden muž. Nebýt jeho pádu, určitě by boj o druhé místo vygradoval až ve finiši závodu. Zdraví a přátelství je to nejdůležitější,“ popsal situaci známý hecíř Karel Voráček z Dolan.

O kategorii níže se letos za celkovým vítězstvím srdnatě dere Pavel Majer z Domažlic, který formu prokázal i v Chodově, kde zlato vybojoval v čase 21:48, o půlminutky zpět finišoval Víťa Fronk z Mílařů vracející se po zranění. Bronz pak putoval do Stříbra zásluhou Jiřího Trávníčka. Klatovákům a především oddílu Tatran Velké Hydčice bezesporu letos dělají radost výkony Aloise Šatry, který dalším vítězstvím okořeněným kvalitním časem 23:45 znovu výrazně promluvil do celkového pořadí, kde momentálně drží druhé místo za Petrem Hojdou. Klenečský rodák byl v Chodově druhý pouze o sedm sekund před stále se zlepšujícím Václavem Dufkem z Velosportu Domažlice. Pořadatelský štáb v čele s ředitelkou Hanou Váchalovou ocenil i nejrychlejší sedmdesátníky, kde vyhrál Václav Sůcha ze Stříbra před Bohumilem Valtrem, který úspěšně reprezentoval Dům seniorů Kdyně. Seriál závodů pokračuje 23. září v Caparticích Memoriálem Matěje Mauera.