Poctivý kros v Bělé ukončil letošní sezónu BCH

Bělá nad Radbuzou – Teploty pod bodem mrazu, sníh, louže, bahno…prostě poctivý kros se vším všudy čekal na běžce v Bělé nad Radbuzou při poslední zastávce letošního seriálu Běžce Chodska. I letos se tento závod pořádal jako Mistrovství plzeňského kraje v přespolním běhu, a proto přilákal minimálně v mladších kategoriích velké množství kvalitních běžců. Mimo jiné loňského mistra republiky v krosu Vladimíra Marčíka ze Škody Plzeň či velký talent české atletiky a loňského vítěze Bělské pětky Jakuba Davidíka reprezentujícího Duklu Praha. Právě tito dva favorité se hned od startu utrhli zbytku pole. Ve druhém z pětikilometrových okruhů začal budovat mírný náskok Marčík, který nakonec v celém závodě, tak i v kategorii mužů do 40 let pohodlně zvítězil o necelých 40 vteřin před druhým Davidíkem. O třetí místo v těchto náročných podmínkách bojovala skupinka Lukáš Krýsl, Jan Šebo a Philippe Carpentier. Bronzovou medaili si na krk nakonec pověsil Jan Šebo z Chebu, čtvrtý doběhl Lukáš Krýsl z AC Domažlice a pátý v závěsu jeho týmový kolega Carpentier.

V kategorii mužů do 50 let nedal nikomu šanci a suverénně zvítězil Petr Minařík z Falcon Rokycany o necelou minutu a půl před Karlem Juklem ze Skviřína. Třetí skončil Jan Riegel z Plzně. Z “našich stálých běžců” těžké podmínky nejlépe vyhovovaly Víťovi Fronkovi, jenž se v této kategorii umístil na čtvrtém místě, pátý doběhl Pavel Majer a šestý Radek Petrásek.

U mužů do 60 let již tak velká konkurence nebyla a s přehledem zvítězil Norbert Švarc, který si těmito body zajistil na poslední chvíli i prvenství ve své kategorii v celém seriálu Běžce Chodska. Druhý doběhl letos již tradiční účastník medailového ceremoniálu Petr Kolář a pro třetí místo si na stupně vítězů došel Vráťa Lešek.

To u mužů do 70 let bylo u pořadatelů o vítězi jasno již před startem. Naštěstí se to jediný účastník této kategorie Míra Benda před startem závodu nedozvěděl a nic ho proto nenutilo neběžet naplno a neobíhat obloukem ty nejhlubší louže.

U nejstarších mužů si vítězství připsal Jirka Královec před běžeckou stálicí Kájou Faitem. Nakonec pouze fanouškem na tribuně zůstal Franta März, který ve svých necelých 80 letech radši v těchto podmínkách nechtěl riskovat zranění před jistě tvrdou zimní přípravou na nadcházející běžeckou sezónu.

Ženy běžely trať dlouhou 3 kilometry. V mladších ženách opět suverénně zvítězila Janina Vojáková z Mílařů Domažlice a stala se tak Mistryní plzeňského kraje v přespolním běhu! Druhá do cíle doběhla Melanie Carpentier ze Škody Plzeň a třetí Markéta Musilová z Mariánských Lázní.

Vítězství v ženách do 45 let a třetí ženou Mistrovství plzeňského kraje se stala Stáňa Forsterová reprezentující SC Maraton Plzeň. Druhá v kategorii doběhla foresťačka Bára Šturmová a třetí postřekovská Zdeňka Lebová.

Letošní sezóna Běžce Chodska je tímto závodem již uzavřená. Již se těšíme na tu následující, která začíná, jak je již zvykem na Nový rok v Draženově.