Na elitní pětici Čechů nestačili ani Afričané

Klenčí pod Čerchovem – Rekordní počet 74 běžců se zúčastnilo třetí říjnovou sobotu Běhu přátelství z Klenčí pod Čerchovem do bavorského Waldmünchenu. Čtrnácté pokračování seriálu Hrbáček Běžec Chodska ovládl hlavní favorit závodu Jiří Voják, mezi ženami se radovala z triumfu Ida Kubrová z Klatov. Úctyhodný je počet žen na startu, který se vyšplhal přes hranici dvacítky, dvě desítky běžců pak dorazilo ze sousedního Německa. Zpestření regionálnímu seriálu přinesla i účast trojice afrických běžců z TV Furth im Wald.

Ze startovního prostoru před Domem přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem nejrychleji vyběhli hlavní favorité Jiří Voják, Ondřej Teska a Radek Veselý. Otázkou bylo, jak se s 13. ročníkem silniční výzvy poperou borci tmavé pleti, kteří v úvodu byli součástí vedoucí skupinky. Nad Klenčím, respektive na Výhledech již Voják soupeřům utíkal a běžel vstříc dalšímu vítězství. Veselý bojoval s Teskou, kterému u odbočky do Capartic mírně poutekl a náskok držel až na hraniční přechod Lísková. Afričané se zřejmě neztotožnili s panujícími klimatickými podmínkami a  od Výhledů již ztratili kontakt s elitní trojicí Evropanů.

V Německu se již z hlavní silnice č. 189 běžci přesouvají na asfaltový chodník a zde bylo jisté, že reprezentant Mílařů Domažlice soupeří jen s časem. Na náměstí ve Waldmünchenu ho fanousči přivítali v čase 53:52, tedy o pouhé 4 vteřiny pomaleji než loni. Téměř na chlup stejně se vyvíjela bitva o 2. místo, když Teska podobně jako v roce 2017 zrychlil mezi 13. – 15. kilometrem a rozhodl souboj ve svůj prospěch. Borec z Lesů ČR Domažlice se o minutu zlepšil a zaznamenal výkon 56:59. Pod hranici šedesáti minut se vešel i bronzový Radek Veselý z Mílařů Domažlice a jeho manko na Tesku činilo půl minuty. Dva závody před koncem je jasno o vítězném Vojákovi, stříbrném Teskovi a při absenci na Waldmunchenu situaci o poslední pozici na stupních vítězů zdramatizoval Váchal. Ten svede souboj o třetí místo s oddílovým kolegou Veselým.

Souboj během celého závodu sváděli i vítěz čtyřicátníků Norbert Švarc (Mílaři Domažlice) s vítězem padesátníků Ivanem Davidem (Stříbro). Ti nakonec v bavorském městečku proťali v čase 1:01:41 cílovou pásku společně.  Až o minutu později finišoval první z Afričanů Matiwos Berhane, který se v cíli klepal zimou a jeho manažer s výkonem jistě nebyl spokojený. To skalp druhého nejrychlejšího Keňana si připsal druhý mezi čtyřícátníky Pavel Majer z Domažlic, když dosáhl času 1:03:42. Bronz pak v této kategorii bral další Mílař Vítězslav Fronk. Za zmínku stojí i parádní výkon Aloise Šatry z Velký Hydčic. Ten v absolutním pořadí časem 1:06:30 obsadil 13. místo, ovládl kategorii šedesátníků a předčil spoustu mladších soupeřů. Hezký souboj o druhé místo v kategorii za bezkonkurenčním Davidem sváděla Dolanská lokomotiva Karel Voráček s Pavlem Berouškem z Postřekova. Nakonec byl výkonem 1:10:20 o necelou minutu rychlejší druhý jmenovaný.

Poté již se německým, ale i českým příznivcům v cílovém prostoru objevily nejlepší ženy. Nejrychleji si z druhým nejdelším závodem regionálního seriálu co se týče vzdálenosti, ale i času stráveného na trati, poradila Ida Kubrová z Atletiky Klatovy. Čas vítězky kategorie žen nad 35 let, ale i absolutně, byl 1:11:54. Lyžaře ze Sport Clubu Plzeň úspěšně reprezentovala Barbora Beroušková. Ta si v cíli vychutnávala pocit vítězky mladší ženské kategorie. Druhá mezi zkušenějšími ženy doběhla Anna Fronková z Mílařů Domažlice, bronz si vysloužila běžkyně z Furthu Cilli Duschner. Mezi těmi mladšími si pro ocenění došli ještě druhá Eva Richter z TV Mün a na třetí pozici finišující Natálie Bartošová z Horšovského Týna. Za 90 minut absolvoval náročné silniční martyrium i nejstarší účastník závodu (ročník narození 1945) Helmut Schneider z TV Mün. Přítomni byli i oba zástupci partnerských měst, za městys Klenčí pod Čerchovem Jan Bozděch s jeho kolegou z města Waldmünchen Markusem Ackermannem.

Běžecký seriál zakončí listopadová klání, nejdřívě 4. listopadu Běh na Koráb a 10. listopadu Capartická osma. Slavnostní vyhlášení Dětského Běžce a Běžce Chodska proběhne v sobotu 17. listopadu v Klenčí pod Čerchovem

Ondřej Váchal