Letošní Pecácký železňák v režii Šturmů

Pec pod Čerchovem – Poslední červencová sobota patřila v Peci pod Čerchovem  triatlonistům. Organizační štáb v čele s Karlem Vohradským přivítal na již šestém ročníku Pecáckého železňáka celkem 54 závodníků. Ti se kromě obtížnější cyklistické trati museli popasovat i s pekelným vedrem, kdy rtuť teploměru přesáhla hranici tropické třicítky. Nejlépe si se všemi nástrahami poradili Pavel Šturm z Cyklo atomu a u něžného pohlaví Barbora Šturmová z Forrest Gump teamu. Závodilo se ve dvou mužských kategoriích – letci (do 50 let), dědci (nad 50 let) a jedné ženské.

Krátký triatlon o vzdálenostech: plavání 400 metrů, cyklistika 16km, běh 3km, odstartoval v rybníku Mlýneček. V něm všichni absolvovali dva plavecké okruhy ve velmi teplé vodě. Z té nejrychleji vylézal Jiří Cipra, který jako jediný stlačil čas pod hranici šesti minut, konkrétně o dvě sekundy. Na kole už výrazně ztrácel a tak se do bojů o pódiové umístění nezapojil. To se naopak týkalo Martina Hříbala z Velosportu Domažlice. V plavání zaznamenal třetí nejrychlejší čas a do čela se dostal zhruba po dvou kilometrech náročné cyklistické části. Na trase vedoucí po asfaltových, polních i lesních cestách v závěru o náskok přišel a v druhém depu, které bylo umístěno na hřišti v Peci, do závěrečného běžeckého martyria vyrážel z prvního místa Pavel Šturm. Navíc se za Hříbalem objevil David Havlíček z Tachova a týmu Osmáci.cz, který zaznamenal druhý top čas na dvouokruhové cyklistické části. Tři kilometry po rozpálené louce byly již vítěznou tečkou pro Šturma, který si připsal premiérové vítězství na tomto stále oblíbenějším triatlonu. Havlíček předvedl v běžecké části zběsilý úprk a díky času 10:33 si vysloužil i stříbrnou medaili. Bronz pak zbyl na vítěze z roku 2015 Martina Hříbala.

„Letos to na vítězství nebylo. Mrzí mě, že jsem neudržel druhou pozici. Překvapilo mě, že i když byla cyklistická část profilově podobná, tak dala díky objízdné trase mimo „Karlovu pomstu“ mnohem více zabrat,“ přiznal reprezentant Velosportu Domažlice.

Čtvrtý v celkovém pořadí skončil druhý nejrychlejší běžec dne Pavel Švarc z týmu Dva a půl osla. Elitní pětici letošního ročníku uzavřel Miroslav Benda z Domažlic (třetí nejrychlejší v běhu), který dýchal na záda daleko mladším závodníkům a zároveň opanoval kategorii „dědci“. Desátou pozici v absolutním pořadí pak obsadil téměř domácí Jiří Ekstein ze Šnajberku, který se prosadil mezi borci z Dýšiny, Písku či Plzně.

Náročnou kombinaci trojice sportů absolvovala i desítka žen. Nejlépe si z nich vedla Barbora Šturmová z Forrest Gump teamu, která celkově obsadila krásné čtrnácté místo. Dařilo se jí hlavně v plavecké části, kde zaznamenala sedmý nejrychlejší výkon. Po loňském stříbře se tak dočkala triumfu. Druhé místo tentokrát obsadila Šárka Holubová z Dva a půl osla.

V cílovém prostoru nedaleko chaty Lesana se poté v parném letním dni všichni rádi osvěžili a zhodnotili letošní akci. „ Karel a spol. znovu skvěle zorganizovali tento závod. Rybník na Mlýnečku byl jako kafíčko, cyklistika v pohodě až na těžký závěr a běh v tom vedru po louce byl maso. Ale všem, kteří chtějí zkusit krátký triatlon, doporučuji tento poctivý teréňák,“popsal pozávodní dojmy Petr Hammerle z Domažlic, který „Pecáka“ dokončil na 25. místě.

I když byla možnost přihlášení na závod dlouho avizovaná, převážná část borců se rozhodla až těsně před sobotním startem. „Některé nerozhodné nejspíš přilákalo pěkné počasí, které jsme letos chytli. Hodně mě těší, že dorazilo hodně náctiletých. Snažíme se držet tuto akci v zaběhlých kolejích a podle ohlasů to lidem vyhovuje. Menší komplikací byla změna cyklistické části, provedená vzhledem ke kůrovcové kalamitě a probíhající těžbě. Náhradní trasa byla spíše náročnější, proto patří díky a gratulace všem, kteří se zdárně dostali do cíle. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat obci Pec, sponzorům a všem kamarádům podílejících se na triatlonu,“ zhodnotil ředitel akce Karel Vohradský.

 

Ondřej Váchal