Ke Kozinovu pomníku letos vyběhlo 43 běžců

Újezd – První červnová neděle patřila již osmému ročníku závodu Chodsko Grand Prix. Zároveň se jednalo o osmé pokračování letošního seriálu Hrbáček Běžec Chodska. Čtyřicettři běžců, kteří se hodlali poprat s téměř desetikilometrovou tratí, zavedl oblíbený běžecký seriál podruhé během jednoho týdne na startovní čáru do Klenčí pod Čerchovem. Zatímco při Běhu na Čerchov se vláček sportovců rozběhl od fotbalového hřiště, tentokrát startovní výstřel uslyšeli v areálu společnosti HRBÁČEK s.r.o.

Závod vedl z Klenčí přes lipovou alej do Trhanova, kde borci při průběhu obcí míjeli dominantní zámek. Poté již se terénem přes Dubí prokousali na Šnajberk, kde byla k dispozici občerstvovací stanice. V druhé polovině trati se spíše stoupalo, nejdříve do Újezda a po obrátce pak až na Hrádek, kde byl před restaurací Chodská chalupa umístěn cílový prostor. K soše Jana Sladkého Koziny letos nejrychleji vyběhli Jiří Voják z Mílařů Domažlice a Barbora Beroušková z Postřekova.

Voják neměl v závodě konkurenci a tak běžel absolutně sóloběh a zvítězil stylem start – cíl. Bojoval tak pouze s časomírou, když oproti loňskému ročníku byl rychlejší o 9 vteřin. Letos zaznamenal výkon 33:43. V cíli v klidu rozdával rozhovory, když o pět minut později přiběhl jeho oddílový kolega Norbert Švarc, který triumfoval v kategorii mužů nad 40 let. Jěště o další minutku zpět byl Ivan David ze Stříbra, který naopak dominoval kategorii mužů nad 50 let. Druhé místo za Švarcem v kategorii uzmul Pavel Majer z Domažlic. Letošní premiérové umístění v top 3 si v hlavní kategorii připsal Felix Killerman na druhém místě a bronzový Tomáš Peteřík, který má k Hrádku velmi kladný vztah. Protože zde v loňském roce měl svatbu. Borec běžící za AT Dian bral tak 9 bodů za třetí místo a hodnotné věcné ceny, hlavně pak pivo Chodovar. Krásný výkon zaznamenal Alois Šatra, který objíždí letos pravidelně závody tohoto seriálu a mezi šedesátníky s přehledem vyhrál časem 42:59, kterým se v absolutním pořadí umístil na osmé pozici. Borec z Velkých Hydčic za sebou nechal Karla Voráčka s Pavlem Berouškem, kteří za Davidem brali druhé a třetí místo v kategorii padesátníků. Beroušek navíc sprintoval až na cílovou čáru s třetím z kategorie čtyřicátníků Petrem Hammerlem. Nejrychlejší dvě ženy závodu se pak seřadily za sebou. Bára Beroušková z Postřekova ovládla kategorii do 35 let, když běžela čas 45:37. O 28 sekund pomalejší byla vítězka mezi ženami nad 35 let Anna Fronková z Mílařů Domažlice.

Letošní účast běžců byla menší než v minulých letech, což bylo způsobeno kolizí termínu či zdravotními trablemi některých stálic seriálu.