Běh Škarmanem ovládli triatlonisté

Domažlice – Ani nástrahy aprílového počasí neodradily přes dvě stovky běžců, kteří dorazili na XVI. ročník memoriálu Vladimíra Reta a Marka Kubalíka. Ten se běhá v rámci tradičního Běhu Škarmanem. Pořadatele ze Sportovního klubu policie Domažlice, Sportovního klubu policie ŠPS Domažlice a Sportovního klubu policie Psohlavec naplánovali letošní ročník na neděli 23. dubna. V hlavních závodech dominovali triatlonisté Jana Brantlová s Tomášem Plojharem.

Po hojně obsazených dětských kategoriích se zhruba v 11:45 na dva náročné okruhy vydala skupina žen. Byl pro ně přichystán okruh dlouhý zhruba 1700 metrů, ve kterém se běžci musejí poprat s táhlým stoupáním po asfaltu, častými změnami tempa způsobené ostrými zatáčkami, nebezpečnými seběhy a lahůdkou bývá třicetimetrové prudké stoupání, které prověří i zkušené atlety. Ženy tuto porci absolvovaly dvakrát. Nejrychlejší v lesoparku Škarman byla Jana Brantlová se kterou během prvního kola držela krok Vendula Peteříková. Prvně jmenovaná udělala nejdůležitější krok za vítězstvím v prudkém stoupání na konci prvního kola. Zde získaný náskok během druhého okruhu bezpečně kontrolovala. Cílovou pásku reprezentantka Mílařů Domažlice proťala v čase 15:41. Druhá Peteříková hájící barvy ASK Slavia Praha ztratila na vítězku šestnáct vteřin. Třetí příčku obsadila Vendula Fronková z AC Domažlice. U žen nad 35 let kralovala Veronika Poláková z Postřekova před Kristýnou Pinkrovou z Nevolic a Evou Perglerovou z Přeštic.

Lehká sněhová sprška v kombinaci s prosvítajícím sluníčkem dávala všem přítomným najevo, že se aprílové počasí znovu hlásí o slovo. To nic neměnilo na faktu, že se u startovní čáry sešla sestava, která měla za úkol zdolat tři kola, tedy přibližně 5200 metrů.

Tradičního „nakopávače“ tempa Filipa Cenefelse od prvních metrů následovali Jindřich Psůtka, lyžař Jakub Rádl a trialonista Tomáš Plojhar oblékající dres AC Domažlice. Rozvážněji začala závod skupina dalších spolufavoritů, kde pohromadě běželi Martin Frei, Jiří Voják, Ondřej Váchal, Radek Veselý či Stanislav Kokaisl. Již v polovině prvního kola začli ztrácet nastolené tempo „vodiči“ Cenefels, Psůtka,Rádl a Plojhar si začal budovat rozhodující náskok. Jediný kdo se snažil stáhnout Plojhara byl Voják. Dále se vykrystalizovala skupina bojující o třetí příčku. Domažlický triatlonista si ve vedení počínal jistě a až v závěrečném okruhu dovolil Vojákovi mírné stažení náskoku. Čas vítěze byl 19:05. Reprezentant domažlických Mílařů pak finišoval o sedm vteřin později. Překvapením bylo třetí místo Stanislava Kokaisla, který si poradil s dvojicí Frei, Veselý a po několika pěkných umístěních v dosavadních třech závodech letošního seriálu se rodák z Klenčí pod Čerchovem dočkal stupňů vítězů. Jednoznačně letošním objevem sezóny v Běžci Chodska je právě Kokaisl.Zlepšenou formu a zdravotní stav prokázal Radek Veselý, který závěrečným finišem předčil i Freie, kterému závod moc „nechutnal“. Elitní šestici uzavřel Ondřej Váchal, který se během závodu potýkal s únavou ze soustředění v Sušici, kde se připravoval na neúprosně se blížící dráhovou sezónu.

V kategorii mužů nad 40 let letos při absenci Švarce dominuje Vítězslav Fronk ( Mílaři Domažlice), který nenašel přemožitele ani na Škarmaně. Na druhého Pavla Majera z Domažlic čekal v cíli přes minutu a půl. O další minutku zpět byl Petr Hammerle z HSC Capartice, kterému zisk bronzové pozice udělal velkou radost. Mezi padesátníky si drží stoprocentní bilanci Martin Váchal z LK Tatran Chodov, když všechny čtyři starty proměnil ve vítězství. Touto statistikou se může chlubit jako jediný běžec v dosavadním průběhu letošního závodního kolotoče na Chodsku. Kamaráda Pavla Berouška z Postřekova za sebou nechal o dvacet vteřin a třetí příčku pak obsadil Karel Voráček. V kategorii nad 60 let chyběli stálice Fait s Královcem a tak vítězství putovalo do Klatov zásluhou Milana Lukačišina. Druhý doběhl Petr Hojda z Klenčí a třetí Vlastimil Kubal ze Stoda.

Oblíbený běžecký seriál bude pokračovat o svátečním pondělí 8. května při Běhu osvobození na Dílech.

Ondřej Váchal