Voják chce vyhrát i podesáté. Cílí i na silnici a vrchy

Klenčí pod Čerchovem – Patnáct startů, čtrnáct vítězství, jedno třetí místo. Taková je bilance čerstvě devítinásobného vítěze seriálu Běžec Chodska Jiřího Vojáka. Rodák z Kouta na Šumavě a reprezentant Mílařů Domažlice si cenu převzal na galavečeru běžců, který se uskutečnil v sobotu 17. listopadu v Klenčí pod Čerchovem. Jak viděl letošní ročník a co chystá do nadcházející sezóny nám sdělil bezprostředně po převzetí ocenění.

 

Jak hodnotíte uplynulou sezonu a co scházelo k absolutní neporazitelnosti?

Rok 2018 se nesl ve znamení nedostatku času na trénink, takže každý závod ze seriálu Běžce Chodska pro mě byl kvalitním tréninkem. Na neporazitelnost jsem nekoukal a někdy to sedne více, někdy méně. Při Bělské pětce jsem ještě asi nebyl dostatečně rozzávoděný, proto asi porážka.

 

Můžete vypíchnout nejlepší letošní výkon a naopak závod, kde to tolik „nechutnalo“?

Nejlépe mi to utíkalo na Koráb a když zapátrám v paměti do jara, tak asi domácí vrchol jara při Běhu Koutem. Za nejhorší výkon pocitově považuji Capartickou osmu, kde to nebylo ono.

 

V historické listině vítězů deváté vítězství znamená trhák od T. Vebera (8x vítěz – poz. redakce). Cílil jste letos na rozdílový triumf?

Co se týče triumfů v seriálu tak jsem o tom v průběhu sezony neuvažoval a spíše se soustředil na jednotlivé závody. V minulosti padlo tvrzení, že když zvítězím 10x v BCH, tak končím,ale..(úsměv)

 

Jak chutná devátý titul oproti premiérovému triumfu z roku 2007?

Upřímně si první zisk titulu už moc nevybavuju. Ale první je vždy „jednodušší“ než obhajoba. To první bylo spíše překvapivé a motivační do další kariéry.

 

Letošní vítězství patří mezi ty suverénní. Kdy tomu naopak tak nebylo?

Nejvíce jsem se nadřel při přechodu z juniorů do můžu, kdy my tehdy jako mladíci se snažili držet krok s chlapama v nejlepších letech a závodní formě. Do budoucna to znamenalo nejlepší školu a mezi nejlepší sezonu vzhledem k výkonům na Světě i u nás hodnotím rok 2012.

 

Kde se Jiří Voják představí fanouškům v roce 2019? Má ještě nějaké ambice na dráze či v kopcích?

Vyhrát podesáté tento seriál je výzva, ale určitě nebudu preferovat jenom tyto závody. S ohledem na zdraví a zimní přípravu se pokusím o starty a kvalitní výsledky v závodech do vrchu či na silnici. Lákala by mě znovu účast i v extrémních štafetách, ale vše se bude odvíjet od časových možností a od případně kvalitně odběhané zimy.

 

Většina závodů ve Vašem podání byla stylem start – cíl. Co říkáte na letošní konkurenci?

Spíše jsem si nechal úvod odtáhnout a poté zvolil vlastní tempo. Jako tempař vím, že potřebuji svůj rytmus a je na soupeřích, zda ho budou akceptovat nebo ne. Konkurenti byli známí a závodíme spolu dlouho, takže přibližně vím jaká je jejich výkonnost, což je výhoda.

 

Je počet 17 závodů v seriálu adekvátní?

Jedná se o pěknou porci, ale klidně bych uvítal i další. Máme v seriálu různorodost, kde si každý přijde na své. Výkonnostní běžec, hobík, milovník přírody, kopců i silnice. Jako ředitel jednoho ze závodů vím, jak těžké je takovou akci uspořádat. Ale uvítám další nadšence s novými nápady na zpestření seriálu.

 

Věříte v budoucnu v překonání traťových rekordů?

Kvalita traťáků je vysoká, takže to bude těžké. Musí se sejít top forma a kvalitní obsazení.

 

 

Jaké cíle má pro rok 2019 letošní Běžec Chodska v roli závodníka i trenéra?

Po republice v krosu si pár dní odpočnout, poté začít polykat zimní kilometry. Jinak v roli závodníka vydržet zdravý, zaběhnout si Dolomitenmanna, případně větší závod na silnici či v kopcích. Z pozice trenéra chci svěřence připravit kvalitně na závody a předávat jim zkušenosti.

Ondřej Váchal