V záři se běžci na Chodsku nezastaví. Co víkend, to závod

Domažlicko – Po různých jarních odkladech a přesunech se rozjela naplno podzimní část seriálů Běžec Chodska a Běžec Chodska Junior. Během září se v regionu závodí každý víkend. Vše začalo tradičně krátce po nástupu dětí do škol v neděli 5. září Podřerchovským krosem. Běh Koutem je sice považován za běžecký vrchol jara na Chodsku, ale jarní řádění covidu ho stejně jako loni přesunulo na druhou zářijovou sobotu. Naopak žádné přesuny nemusel řešit Memoriál Matěje Mauera v Caparticích, který proběhl v sobotu 18. září.

PODČERCHOVSKÝ KROS

Nezvykle teplé počasí na kros do Chodova přilákalo 103 běžců. V dětských kategoriích hráli tradičně prim zástupci domažlických oddílů Mílaři a AC, stupně vítězů neunikli ani domácímu LK Tatranu Chodov. Třeba v předžačkách byla nejrychlejší Ema Brunclíková z Chodova před oddílovou kolegyní Natálií Náserovou. V běhu na 1100m u mladších žákyň naprosto dominoval oddíl Mílaři Domažlice, kde ostrý souboj o vítězství nakonec vyzněl o 2s lépe pro Elišku Schweinerovou před Danielou Beranovou, triumvirát Mílařek dokonala Klára Homolková. Stejně úspěšní byli i u staršího žactva, kde se členky oddílu seřadily v cíli takto – Jana Kozáková, Denisa Šimsová a Agáta Skalová. V mladším žactvu si zase medaile vybojovali borci AC Domažlice. Tu nejcennější získal Adam Soukup, stříbrnou Daniel Anderle a radost z bronzu měl Tomáš Řeboun. Na o trochu delších tratích a v mládežnických kategoriích se již projevila síla lyžařských oddílů. Ze Sport Clubu byl vítěz starších žáků Adam Hubený, mladších dorostenců Jakub pyšný i mladších dorostenek Magdaléna Legátová.

Po všech bězích dětí přišla na řadu bitva žen na 4km, kterou bez sebemenšího zaváhání ovládla účastnice olympiády z rok 2018 Kateřina Razýmová. Na trati strávila 17minut a 40 sekund,
o zhruba dvě minuty později cílovala její o 9 let mladší sestra Barbora Beroušková., bronzem pak zkompletovala Sportclubácké podium Adéla Nováková. Mezi ženami nad 35 let si s náročnou tratí plnou lesních výběhu a nebezpečných seběhů nejrychleji poradila Anna Fronková z Mílařů Domažlice v čase 21:23 min.

Třešničkou závodního dne byla bitva můžů, kterých se do boje pustilo 29. V hlavní kategorii muži do 40 let se o úvodní tempo závodu postaral dráhař Ondřej Váchal, který si za sebou vezl dosavadního lídra letošního celkového pořadí Ondřeje Tesku a trojici lyžařů. V druhé části úvodního okruhu (muži elite běželi 3 okruhy) se do toho opřel mladý Martin Kočandrle a od druhého kola mu již nikdo nestíhal a pohodlně si doběhl pro triumf v čase 28:48 min. Vyrovnaná byla bitva o stříbro, kde nakonec více sil v závěr měl český reprezentant v běhu na lyžích Miroslav Rypl z Churáňova –  čas v cíli 29:29, jen o 11s zpět finišoval Ondřej Teska z Lesy ČR. I další mikrosouboj vyzněl lépe pro lyžaře než pro běžce – čtvrtý doběhl Jan Šrail z Sport Clubu Plzeň (30:20 min.) o 12s před reprezentantem Mílařů Domažlice Ondřejem Váchalem. Zbylé mužské kategorie absolvovaly náročný okruh typický se svým výběhem na skálu “jen” dvakrát. V kategorii nad 40 let se z vítězství radoval Pavel Majer z Domažlic s časem 21:36 min., mezi muži nad 50 let si nástrahy trati nejvíce pohlídal jejich velitel Petr Holl z pořádajícího Chodova (25:00 min.) a
v kategorii muži nad 60 let také skoro domácí a veliký fanda chodovského lyžování Oldřich Kovařík v čase 23:43 min.

BĚH KOUTEM

Otvírák, vrchol jara, první pozimní konfrontace. To jsou všechno přívlastky známého Běhu Koutem. Již druhou sezonu po sobě, ale z dobře známých důvodů, se tento běh vesnicí pořádá v polovině září. Vzhledem k velké kumulaci závodů byla tentokrát účast běžců menší, i tak si do Kouta našlo cestu na 148 rychlonožek, z toho 98 se pralo o medaile a body do seriálu v dětských kategoriích. Zde u dětí se radovali borci z okolních vesnic a i domácí koutské hvězdy. Třeba dívky narozené v roce 2014 ovládla Nela Hůttová, u starších dětí už podobně jako v Chodově dominovaly oddíly Mílaři a AC Domažlice.

Velice zajímavý byl souboj na 3km v podání žen. Podobně jako česká reprezentantka Kristina Maki se do staré dobré formy snaží vrátit Jana Vojáková (Mílaři Domažlice). To se jí na regionální úrovni daří, když si ve druhém startu po návratu vybojovala putovní pohár v čase 12:06 min., o 11s za ní doběhla její oddílová kolegyně Anna Fronková, která ale kralovala kategorii žen nad 45 let. Na celkovém 5.místě, ale ve věkové sortě 35-44 let první příčku uzmula Zdeňka Lebová z Postřekova – 12:45 min. Všichni, kdo absolvují kilometrový okruh v Koutě na Šumavě tak je na závěr každého kola čeká 35 nevyzpytatelných schodů.

S těmi si celkem 5x musel poradit i koutský rodák a reprezentant Mílařů Domažlice Jiří Voják. Při absenci tradičních opor seriálu to pro něj byl sólozávod stylem start-cíl a s výsledným časem 16:46 zůstává putovní pohár doma. Humanitu reprezentoval a již počtvrté v letošní sezoně doběhl druhý Jan Mitáček. S časem 18:43 to stačilo s pohodlným náskokem 30s i na věkem ještě žáka Štěpána Holomoje z Mílařů Domažlice. Vcelku kvalitní časy na náročné 5 kilometrové trati předvedli zástupci starších veteránských kategorií. Ivan David ze Stříbra se konečně letos dostal na Chodsko
a časem 19:19 min. ovládl muže nad 50 let, o kategorii níže na vítězství z Chodova navázal Pavel Majer, když na trati strávil jen o 6s déle než David. Druhý letošní triumf mezi muži nad 60 let zapsal Václav Dufek, reprezentující Velosport Domažlice. Pět kol běžel v čase 26:28 min. A co by to bylo za Běh Koutem, kdyby na něm chyběl František Marz. Ten samozřejmě potěšil všechny domácí fanoušky, že se zúčastnil již 46. ročníku Běhu Koutem. Organizátoři věří, že již v příští sezoně bude tradiční akce znovu klasicky na jaře.

MEMORIÁL MATĚJE MAUERA

Druhý tzv. “lyžařský” kros během měsíce září měli na starosti tentokrát Sněhaři Domažlice. Jednalo se o 44. ročník Memoriálu Matěje Mauera, pořádaného v Caparticích. Nastolený trend dětských i mládežnických kategorií pokračoval i ve třetím závodě po sobě, kdy hráli prim domažlické oddíly. Mílaři vybojovali od začtva po dorost 9 medailí, AC 4. Mezi staršími žáky byl i vítěz ze zahraničí. Alexander Buschek z Furth im Waldu si nejrychleji poradil s 2km trasou. Tradiční společné starty několika kategorií pomohly rychlému průběhu závodu a tak již v 10:27 hodin startoval hlavní závod dospělých. Znovu vyrovnaná bitva se odehrála mezi ženami, kde tentokrát vyhrála lyžařka Barbora Beroušková ze Sport Clubu plzeň v čase 24:09 min., bývalá reprezentantka v běhu do vrchu Jana Vojáková na ní v cíli ztratila pouhých 8s, bronz si v nejmladší kategorii žen pohodlně vyběhla Diana Peteříková z klanu Hujerojc. To v kategorii žen nad 35 let dalším vítězstvím neohroženě putuje za celkovým triumfem Anna Fronková.

A jak to dopadlo mezi muži? Tam se na dvouokruhovém závodě radovali především lyžaři, kteří finišují s letní přípravou a těší se na zimní měsíce a to je také vidět na jejich formě. Bratři Šimurdové opanovali kategorii mužu nad 40 a nad 50 let. Čtyřicátníky vyhrál Martin Šimurda z Fischer Ski Club Šumava a na oporu regionálního běhání Norberta Švarce zbylo tak druhé místo a napříkla třetí Pavel Majer bojoval až do finiše s Martinem Sokolem, ale nakonec bronz urval. V kategorii padesát + se radoval Richard Šimurda z USK CS Plzeň. Úplně bezkonkurenčí na tříokruhové trati byl v kategorii mlaďasů Martin Kočandrle, který tak navázal na kros z Chodova. Tratí prolétl borec ze Sport Clubu Plzeň v čase 28:42 min a nedal nikomu šanci. Ostatní borci, ale získali svoje letošní top umístění, jak druhý Patrik Jung z Jabkoty Kdyně v čase 34:27 min., tak třetí kouč lyžařů Vladislav Razým s časem 35:02 min, ale i především tenista Filip Votava reprezentující Šumavu Domažlice. Všichni z elitní čtveřice tak mohli být spokojeni. Stejně tak i Karel Fait z AGP Domažlice, který zvládl 2 okruhy nejrychleji ze všech běžců nad 60 let. Organizátoři v oblačném počasí, kdy rtuť teploměru nepřesáhla 15°C, přivítali celkem 80 aktérů.

Seriál nezastavuje a běžce z Chodska další bitva o body do seriálu Běžec Chodska Junior a Hrbáček Běžec Chodska čeká již tuto sobotu. Dostaveníčko si dají v Zelenově u Domažlic, kde oddíl Mílaři Domažlice pořádá 4. ročník Běhu Zelenovským údolím. Kromě tradičních kategorií se závod běží i v rámci Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje. Přihlásit se je možné na webových stránkách www.bezecchodska.cz, akce začíná prvním startem v 10:30 hodin v sobotu 25. září.