Tomáš Plojhar vítězství neobhájil! V Běhu Koutem se z prvenství těšil

Třiačtyřicátý ročník přilákal rekordní počet běžců. Druhého letošního podniku seriálu Běžec Chodska se totiž zúčastnilo 293 běžců, z toho 217 dětí. V hlavních kategoriích kralovali domácí Jiří Voják a domažlická triatlonistka Jana Brantlová.

Děti a mládež
Novinkou letošního ročníku bylo zařazení závodu do nově vzniklého seriálu Dětský Běžec Chodska, který značně rozšířil startovní listiny dětských kategorií. V nich se dařilo běžcům z Kouta na Šumavě, Hájku, Brnířova, Pocinovic, a hlavně Mílařům Domažlice. Ti ovládli čtyři kategorie od mladší přípravky po mladší žákyně. Mezi staršími se ukázali i atleti Stříbra, AC Domažlice, Petřína Plzeň a dalších krajských oddílů.
Organizátoři byli rádi za hojnou účast mládežníků, ale zároveň se celý časový program zdržel, a tak v době plánovaného startu mužů se na trať vydali teprve dorostenci a ženy. Hlavní kategorie v Koutě závodí na kilometrovém okruhu, který je zpestřen ve svém závěru výběhem 36 schodů, kde panuje díky divákům vždy bouřlivá atmosféra.

Ženy
S náročnou tratí si nejlépe poradila trialonistka Jana Brantlová, reprezentující Velosport Domažlice, která do cílového prostoru doběhla v čase 11:45 min. O pětadvacet vteřin více na trati strávila Alexandra De Sousa z Třebnic. Mnohé potěšil i comeback Jany Hinterholzingerové, která se v cíli na koutské Střelnici objevila v čase 12:22 min. Do závodního kolotoče se vrátila po téměř pětileté pauze, když předtím sbírala úspěchy především v bězích do vrchu. O 13 vteřin pomalejší než třetí žena do 35 let byla Anna Fronková z Mílařů Domažlice, která ovládla kategorii nad 35 let.

Muži
Patnáct minut před 13 hodinou na startu sešlo 50 mužů a dva junioři. Na tyto borce čekalo pět okruhů. Po startovním výstřelu se na čelo propracovali favorité na medailové pozice – obhájce loňského vítězství Tomáš Plojhar z AC Domažlice, domácí Jiří Voják, reprezentanti Mílařů Domažlice Ondřej Váchal a Radek Veselý, „lesák“ Ondřej Teska, klenečský Stanislav Kokaisl či Martin Černý z Plzně. Ve druhém okruhu již se od zbytku startovního pole odpoutala čtveřice ve složení Plojhar, Voják, Váchal a Veselý. Rozhodující pro celkový vývoj závodu bylo třetí kolo, kde koutský rodák Jiří Voják nastoupil a začal si vytvářet rozhodující náskok, který díky konstantnímu tempu přetavil ve vítězství v čase 16:27 min. Reprezentant Mílařů Domažlice tak překazil plán triatlonistovi Plojharovi, který chtěl obhájit loňský triumf. Ten se musel v čase 16:49 min. spokojit s druhým místem. Šest vteřin na něj ztratil Ondřej Váchal, který si ve třetím okruhu upevnil třetí pozici a poprvé si v Koutě doběhl pro medailové umístění, když stlačil čas o 5 sekund pod sedmnáct minut.

Veteráni
Mezi čtyřicátníky se z vítězství radoval Daniel Kraus ve slušném čase 17:53 min. Na borce z Mediaprofinu Plzeň nestačili oddíloví kolegové z Mílařů Domažlice, když druhý Norbert Švarc finišoval v čase 18:31 min. a třetí Vítězslav Fronk za 19:06 min. Slabě obsazenou kategorii mužů nad 50 let ovládl suverénně Ivan David ze Stříbra výkonem 18:45 min. Druhou pozici bral Karel Voráček z Dolan (20:34 min.) a třetí doběhl Pavel Beroušek z Postřekova (20:42 min.). Z Klatovska si pro vítězství mezi šedesátníky přijel Alois Šatra, když zaběhl výkon 21:05 min. Druhý Milan Lukačišin na trati strávil 22 minut a 45 vteřin. Elitní trojici uzavřel Jiří Královec z Mílařů Domažlice. Diváci sledovali bedlivě i kategorii mužů nad 70 let, kde se představil domácí nestor František März.

Pořadatelský štáb se blýskl i cenami pro vítěze hlavních kategorií. Ti totiž obdrželi vůbec první putovní pohár Běhu Koutem, který připomínal svojí velikostí spíše hokejový Stanley Cup. Běh Koutem tak po tříměsíční pauze znovu odstartoval kolotoč regionálních závodů, které budou pokračovat již tuto sobotu v Bělé nad Radbuzou krajským přeborem v krosu a o týden později při Běhu Škarmanem.

Ondřej Váchal