Novoroční běh v Draženově

Draženov – Na Nový rok se již po 47. sešli běžci z nejrůznějších koutů naší vlasti, aby změřili své síly v jednom z nejtradičnějších běžeckých závodů v kraji. Loňské kraťasové počasí se letos nekonalo, přesto na 1. ledna výrazná zima nebyla. Běžce potrápil jen protivítr na otevřené silnici do “Oujezda”.

Před startem letošního ročníku se minutou ticha uctila památka běžce a kamaráda Bohumila Valtra (r. 1941), který před Vánoci odešel do běžeckého nebe.

Na této 6,5 km trati drží rekord legendární Vlasta Zwiefelhofer s časem 20:04. Letos se nikdo z 122 běžců tomuto času ani nepřiblížil. Jako první doběhl do cíle Ondra Teska z Černé Řeky v čase 22:58 (což je mimochodem nejhorší čas vítěze minimálně za posledních 10 let, ne-li vůbec). Na druhém místě se po výborném finiši v cíli objevil Honza Mitáček (23:23). Třetí nejrychlejší doběh v celkovém pořadí a vítězství v kategorii dorostenců si připsal Štěpán Kabourek (r. 2006) reprezentující Fenix ski team Jeseník v čase 23:34. Celkové čtvrté místo a třetí v kategorii mužů do 40 let si zkušeně pohlídal Ondra Váchal z Mílařů Domažlice (23:52). Krásné celkové páté místo obsadil další dorostenec Tadeáš Balín (r. 2007) z Jiskry Domažlice v čase 24:07.

Příjemným překvapením je účast celkem 14 závodníků mladších 17 let, 12 v kategorii dorostenců a 2 žákyň startujících v kategorii nejmladších žen do 35 let. Nejmladším letošním závodníkem byl Vojta Švígler (r. 2014) z AC Domažlice, který doběhl na celkovém 42. místě ze 122 běžců v krásném čase 30:15.

Pro úplnost v kategorii dorostenců zvítězil zmiňovaný Štěpán Kabourek, před Tadeášem Balínem a třetím Štěpánem Petráskem z Aktiv sportu Horšovský Týn (27:55).

V kategorii mužů do 50 let nedal nikomu šanci Karel Jukl startující za SV Stříbro s časem 25:14, svůj první závod v této věkové kategorii přetavil ve druhé místo Honza Mach z Horolezeckého oddílu Teplice nad Metují (25:53) a třetí v kategorii a cenný skalp loňského vítěze seriálu Běžce Chodska Pavla Majera si připsal Tomáš Dolejš startující za TJ Sokol Mochtín (26:05).

V kategorii mužů do 60 let zvítězil Norbert Švarc z Mílařů Domažlice (24:47), před čerstvým padesátníkem Víťou Fronkem, taktéž závodící za Mílaře Domažlice (26:41) a třetím Pepou Kůstkou (29:17).

Kategorii nejstarších mužů si podmanili Plzeňáci. S přehledem zvítězil Jirka Procházka z RMT/Plzeň v čase 27:22. Druhý skončil Franta Šika z AC Trial Plzeň s časem 29:41 a třetí doběhl Jirka Vlasák v čase 30:25.

Suverénně nejrychlejší mezi všemi ženami a celkově devátá se v cíli objevila Tereza Kořínková z Klatov v krásném čase 25:41. Druhá nejrychlejší z žen a celkově na 22. místě doběhla mlaďounká Daniela Beranová (r. 2010!!!) z Mílařů Domažlice v čase 27:25. Třetí v kategorii žen do 35 let se umístila Diana Peteříková z početného týmu Hujerojc s časem 31:31 (která se o proti loňsku zlepšila o 11 minut!!! a jistě tím vyhrává soutěž o nejlepší individuální zlepšení :-))

V kategorii děvčat nad 35 let vyhrála Vendy Machová startující za Hujerojc klan (28:11), druhá doběhla Stáňa Forsterová z Nového Kramolína (29:47) a těsně třetí Anička Fronková z Mílařů Domažlice (30:05).

Teď běžce na Chodsku čeká více než měsíční závodní půst, další závod je naplánovaný až na sobotu 17.2.2024, kdy se koná druhý ročník Axon zimního běhu kolem Kdyně.