Na Dílích vyhlásili Běžce Chodska

Díly – V pátek 17. listopadu proběhlo v prostorách obecního sálu na Dílích slavnostní vyhlášení 34. ročníku seriálu Běžec Chodska. Běžecký kolotoč letos tvořilo sedmnáct závodů, když nováčkem byl Běh Zelenovským údolím.

V hlavní kategorii mužů jasně dominoval Jiří Voják se ziskem 256 bodů, přičemž ze šestnácti startů dvanáctkrát nenašel přemožitele. Svoji vítěznou vlnu započal při Běhu osvobození na Dílích a na první pozici již nikoho nepustil. Bohužel čerstvě osminásobný vítěz seriálu při slavnostním galavečeru absentoval, protože si plnil trenérské povinnosti v Praze.

Jeden z nejnapínavějších soubojů v letošním ročníku svedla dvojice Ondřej Teska a Radek Veselý. Lépe nakonec dopadl Teska, který jako zástupce Lesů ČR Domažlice z deseti startů vytěžil 115 bodů a svého rivala Veselého předčil o pouhých pět bodů. Domažlický Mílař se na třetí místo propracoval s bodovými zisky za 12 startů, což mu pomohlo i v souboji s oddílovým kolegou Ondřejem Váchalem. Dráhař v regionálním seriálu startoval pouze devětkrát, z čehož vytěžil 84 bodů. O dva závody a tři body méně nasbíral za sedm startů pátý Martin Frei z AK Kroměříž. Pro šesté místo si na pódium přišel další z líhně Mílařů Martin Voják, který posbíral 68 bodů. Poslední dvě vyhlašované pozice v hlavní kategorii zbyly na sedmého Martina Sokola (AXON Sport Team) a osmého Luboše Reifa z Domažlic.

V celkovém hodnocení mužů do 50 let si pro ocenění za první místo dokráčel Vítězslav Fronk, který vybojoval 239 bodů. To mu stačilo i na Pavla Majera, který se kromě 194 bodů mohl pochlubit stoprocentní závodní účastí. Z patnácti startů pak 119 bodů urval Petr Hammerle z HSC Capartice, což mezi čtyřicátníky znamenalo třetí místo. Další pořadí v této kategorii bylo následující – Norbert Švarc (83bodů), Martin Bandžuch (72bodů), Petr Kolář (53bodů), Jiří Trávníček (51bodů) a elitní osmičku uzavřel Vladislav Černý (50bodů).

V kategorii mužů nad 50 let byl nejúspěšnější Martin Váchal, když v dresu LK Tatran Chodov vyválčil 216 bodů. Druhé místo za 185 bodů získal Pavel Beroušek z Postřekova, který se zároveň ujal role moderátora pátečního galavečera. K sobě na pódium pozval i bronzového Ivana Davida ze Stříbra, který ze šesti startů na Chodsku vytěžil plný počet bodů – 126. Na esteticky krásném čísle 111 zastavil bodové počítadlo čtvrtý v kategorii Jan Zelenka. Elitní pětici padesátníků uzavřel Karel Voráček z Dolan.

Loňské vítězství mezi veterány nad 60 let obhájil trenér Mílařů Jiří Královec. Ze třinácti startů získal 239 bodů a druhého Petra Hojdu z Klenčí porazil o 46 bodů. To mezi Hojdou a třetím Karlem Faitem činil rozestup pouhé tři body, kde ve svůj prospěch rozhodl na Capartické osmě prvně jmenovaný. Celkem 114 bodů vyválčil čtvrtý Vlastimil Kubal a pátou pozici obsadil Zdeněk Novák s 85 body.

Podruhé v historii byli dekorováni i běžci v kategorii nad 70 let. Tam byl nejpilnější v počtu startů, ale i zisku bodů František März z Kouta na Šumavě (75bodů). Druhé místo si vyběhal Václav Šůcha ze Stříbra (60 bodů) a třetí místo obsadil Bohumil Valtr (43bodů).

Mezi něžným pohlavím se královnou letošního ročníku stala Vendula Fronková se 169 body. Za běžkyní hájící barvy AC Domažlice skončila druhá Vendula Peteříková z ASK Slavie Praha (108 bodů). O pět bodů méně vydolovala třetí Barbora Beroušková ze SC Plzeň. Na rovnou stovku zaoukrouhlila bodové konto Alexandra Ruská z Holýšova. S pátým místem se musela spokojit Diana Peteříková. Mezi ženami nad 35 let obhájila loňský triumf Stanislava Forsterová (SC Marathon Plzeň), která získala úctyhodných 230 bodů. Byla tak o 51 bodů lepší než druhá Kristýna Pinkrová z Muzea Chodska. Postřekovským fanouškům udělala radost Veronika Poláková se ziskem 165 bodů a třetím místem.

Všichni ocenění obdrželi hodnotné ceny a borci na medailových pozicích si na památku odnesli oblíbené fotoknížky. Poděkování si od rodiny Berouškových vyslechli všichni kolegové a kamarádi, kteří se starají o propagaci, zviditelnění a zvýšení prestiže tohoto seriálu. Po dekorování těch nejlepších běžci diskutovali o právě proběhlém ročníku a pozorovali na plátně dosud nepublikovatelné fotky z dílny rodiny Bendů. Nyní soutěž Hrbáček Běžce Chodska čeká pauza a znovu se běžci sejdou až na tradičním Novoročním běhu v Draženově. (ova)