Domažlický Škarmaň za námi

Domažlice – Pro neznalé chodské mluvy se Škarmaň (Škarman) nazývá kamenné návrší či kopec se skálou na vrcholu. Toť malá místně-zeměpisná vsuvka, která má trochu charakterizovat profil trati závodu na Škarmaně.

Jak je již tradicí, nejprve se závodilo v dětských kategoriích. Na start si našlo cestu skoro 100 dětí. Pořadatelé z řad místní policie jim vytyčili závodní trasy od 100m pro nejmladší drobotinu až po 1750m (jeden velký okruh) pro starší žactvo a dorostenky.

Ženy na Škarmaně absolvovaly 2 velké okruhy o celkové délce 3500m. Při absenci největší favoritky Jany Vojákové (den před tím vyhrála Krajský půlmaraton v Plzni v novém osobním rekordu) suverénně zvítězila v nejmladší ženské kategorii Klára Machová časem 16:43. Druhé místo a nejlepší umístění z Hujerojc týmu brala Diana Peteříková. Třetí skončila Dagmar Jelínková.

V kategorii žen nad 35 let doběhla těsně první Stáňa Forsterová 16:19 před Aničkou Fronkovou 16:21. Bronzovou medaili pěkným výkonem brala Pavlína Fleková z Horšovského Týna.

V mužské kategorii byly taktéž některé absence kvůli půlmaratonu v Plzni, např. Norbert Švarc (který dělal vodiče Janě Vojákové a sám suverénně zvítězil ve své kategorii mladších důchodců :-), Kája Fait či Martin Sokol.

Muži se na Škarmaně museli poprat se třemi kolečky a celkové délce 5250m. Nejrychleji proběhl cílem Ondra Teska s časem 20:28, druhý Pavel Kouřík 21:07 a třetí mladý Venca Bouberle 21:20 (tento teprve starší žák se stal rozhodně běžcem víkendu, v sobotu skončil celkově druhý v Plzni na Krajské pětce mezi dospělými, v neděli ráno zvítězil na Škarmaně svoji kategorii starších žáků a o chvíli později skončil celkově třetí v závodu mužů…klobouk dolů).

V kategorii mužů do 50 let zvítězil Pavel Majer 22:32 před Víťou Fronkem 23:07 (v letošní sezóně je bilance těchto dvou závodníků zatím vyrovnaná 2:2). Pro první letošní “bednu” si třetím místem doběhl Radek Petrásek s časem 23:31.

U mužů do 60 let byl nejrychlejší Zdeněk Forster před německým závodníkem Heraldem Tremlem a třetím Petrem Kolářem (ten se naopak na “bedně” umisťuje poměrně pravidelně).

Nejstarší kategorie je na Škarmaně vyhlašována nad 60 let. V ní vyhrál Míra Benda s časem 24:17, v těsném závěsu doběhl další závodník narozený na západní straně železné opony Günter Sebald 24:23. Třetí místo ukořistil Pavel Beroušek 25:39.

Další zastávkou v seriálu Běžce Chodska bude již v pondělí 1. května v Horšovském Týně.