Běžec Chodska dofinišoval v Caparticích

Capartice – Posledním závodním setkáním letošního ročníku Hrbáček Běžec Chodska se v sobotu 10. listopadu stala Capartická osma. Tu uspořádali organizátoři regionálního seriálu ve spolupráci s dobrovolníky a samotnými běžci. Ondřej Teska tak jako znalec místních terénů pro všechny aktéry 8. ročníku této běžecké výzvy vyznačil trasu dlouhou 8400 metrů plnou táhlých stoupání a nevyzpytatelných seběhů. Společný start 58 běžců se odehrál v 11 hodin dopoledne v osadě Capartice.

Z mlhy, která by se dala krájet, se v úvodním kilometru vyselektovala vedoucí trojice ve složení Jiří Voják, Ondřej Teska a Radek Veselý – trošku symbolicky, protože toto trio obsadí i první tři pozice v celkovém pořadí seriálu. S tím již nemohl nic udělat Ondřej Váchal, který ještě před Osmou držel třetí pozici, ale na start ho nepustilo zranění. Naopak do boje o cenné kovy v závěrečném letošním souboji chtěl promluvit Martin Frei, který začal opatrněji a i s brzkým mankem přes půlminuty se nechtěl s bramborovou pozicí smířit. V ostřejším stoupání na Výhledy se začal Teskovi s Veselým vzdalovat Voják a ve zbytku trati ho nezastavila mlha, ostré stoupání na sjezdovku Sádek ani nevyzpytatelný kilometrový seběh směrem k cíli. Reprezentant Mílařů Domažlice třináctým triumfem v řadě zakončil letošní sezónu a časem 30:31 zvládl Osmu o 11s rychleji než loni. Druhý muž letošního bodování „hajný“ Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice během závodu o stříbrnou pozici přišel zhruba na šestém kilometru a pod nejvyšším bodem na Sádku (852 m.n.m.) se před něj dostal borec hájící dres AK Kroměříž Martin Frei. Ten stupňovaným tempem „odpáral“ Veselého a vše nasvědčovalo tomu, že i Tesku. Velitel tratí si ale vše moc dobře spočítal, v seběhu ze Sádku to rozbalil a Freiovi utekl na rozdíl 10 vteřin, což si v mlžném oparu pohlídal až do cíle. Rozhodčí ve svítivých vestách mu naměřili cílový čas 32:23, Freiovi na třetí příčce pak 32:33. Další minutu a půl se čekalo na čtvrtého v pořadí, kterým byl Radek Veselý. Toto umístění mu stačilo na posun na celkové třetí místo v seriálu.

Na Osmu tradičně zajíždějí i borci ze Stříbra a tak se nikdo nemohl divit, že Ivan David ovládl padesátníky a v absolutním pořadí nestačil pouze na elitní kvartet. Díky parádnímu času 34:48 a triumfu se o 5 bodů vecpal před Pavla Berouška a kraluje letošním seriálu. Stejně jako David musel i Norbert Švarc ukořisťit den před sv. Martinem vítězství, aby se radoval z celkového triumfu v kategorii mužů nad 40 let. Finišioval v čase 35:30, o 38 sekund před oddílovým kolegou Vítězslavem Fronkem, jeho hlavní konkurent v boji o absolutní primát Pavel Majer byl o minutu pomalejší. Hezký souboj sváděli podobně jako o týden dříve v Běhu na Koráb Karel Voráček z Dolan a Pavel Beroušek z Postřekova. Znova se radovala lokomotiva z Klatovska, ale v celkovém zúčtování si pozice prohodí – Beroušek bude brát stříbro, Voráček bronz.

Pro Oldřicha Kovaříka to byl domácí závod a jelikož Český les miluje, nikoho nenechal na pochybách. V čase 40:45 ovládl kategorii mužů nad 60 let a druhému Vlasákovi ze Stříbra nadělil přes dvě a půl minuty, o patnáct sekund více než Vlasák strávil na trati bronzový Václav Dufek z Velosportu Domažlice. Za sebou toto nejrychlejší trio nechalo i Hojdu, Faita či Královce. Diplomy si vysloužili i nejlepší sedmdesátníci – v úctyhodném věku náročnou trať zmákli i Václav Śůcha s Františkem Mãrzem.

V kopcovatém terénu plno mužských soupeřů předčila a potrápila nejrychlejší žena. Tou se v Caparticích stala Jana Hinterholzingerová z Mílařů Domažlic. Díky bohatým dřívejším zkušenostem s vrchařskými kláními jí tak čas 38:28 přinesl i 12. místo v absolutním pořadí. Druhou pozici obsadila Barbora Beroušková z SC Plzeň a bronz si vyběhla Vendula Fronková z AC Domažlice. Předem jasná vítězka seriálu v kategorii žen do 35 let Natálie Bartošová z Horšovského Týna v Caparticích doběhla čtvrtá. Mezi zkušenějšími ženami zvítězila letos suverénní Anna Fronková z Mílařů Domažlice s časem 41:27. Na stupních vítězů jí doplnila stříbrná Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň a bronzová Veronika Poláková z Postřekova.

Běžecké putování v Capartických lesích a okolí definitivně určilo konečné pořadí seriálu. Proto již v odlehčené a rodinné atmosféře v chatě Šebkovna po doběhu všech závodníků proběhla diskuze u pochutin, které donesli samotní aktéři listopadového běhu. Slavnostnější tečku obstará v sobotu 17. listopadu ceremoniál, který se koná od 18 hodin v Klenčí pod Čerchovem.

Ondřej Váchal