Druhý ročník Běhu Zelenovským údolím si nenechalo ujít přes tři stovky závodníků

Zelenov – V sobotu 12. května se v přírodním parku Zelenov uskutečnil pod záštitou atletického oddílu Mílaři Domažlice druhý ročník krosového klání. Běh Zelenovským údolím si letos nenechalo ujít 309 závodníků, což je o stovku více než při loňské premiéře!Vítězství v hlavních kategoriích zůstalo doma, když mezi muži triumfoval Jiří Voják z pořádajícího oddílu a mezi něžným pohlavím byla nejrychlejší jeho oddílová kolegyně Jana Hinterholzingerová.

Závod probíhal v okolí Zelenovských rybníků po štěrkových a lesnich cestách, zázemí a organizační štáb pak působil v Hájence na Zelenově. Závodníci i všichni příchozí vzali za vděk výborné dortíky, kafíčko či další pochutiny od horšovskotýnského L – Caffe. Předem přihlášení borci v kategorii dospělých na památku obdrželi svítivé žluté triko s logem závodu od společnosti B2K. Přítomna byla i účastnice letošních olympijských her v korejském Pchjongčchangu Kateřina Beroušková, kterou zde uvedl a přivítal moderátor sobotní sportovní akce Josef Kožnar. Lyžařka z Postřekova se ochotně fotila se svými fanoušky a rozdávala autogramy.

V 11 hodin již odstartoval kolotoč startů, který zahájily nejmladší děti. V hojně obsazených kategoriích mladých běžců mnohdy výsledková listina čítala 20 – 30 borců. Zde se poctivě bojovalo o body do Dětského Běžce, který tímto závodem zakončil svoji první polovinu a pokračovat bude až na podzim. Po napínavých kláních mládeže se do terénu vydali i dospělí. Těm organizátoři připravily okruhy v těsné blízkosti všech tří rybníků, které se na Zelenově nacházejí.

Do hlavního závodu se pustilo celkem 38 žen a 49 mužů. Ženské kategorie a muži nad 60 let měli za úkol zvládnout 5200 metrů, ostatní čekalo náročných 8 kilometrů. Krátce po startu všem prchla dvojice Mílařů Jiří Voják a Ondřej Váchal. V závěru druhého kilometru se prvně jmenovaný začal vzdalovat i Ondrovi a v prudkém stoupání ke Strážské cestě si vytvořil rozhodující náskok. Vítězný Jiří Voják prokázal vrchařské kvality, v druhém kole neponechal nic náhodě a triumfoval v čase 28:48. Ředitel závodu obhájil loňské vítězství, navázal na prvenství z Běhu Škarmanem a Běhu osvobození a v průběžném pořadí se odpoutal od svých pronásledovatelů. Váchal pojal tento kros jako kvalitní přípravu před prvními starty v dráhové sezóně a od třetího kilometru kontroloval druhou pozici. V cíli pak finišoval v čase 31:49. Podobně jasno bylo i o třetím místě, na kterém celou trasu běžel Pavel Kouřík z Dílů. Loňského hasičského světového šampiona v cíli vítali fanoušci, když mu časomíra změřila 33:14. Zajímavý souboj se odehrával v kategorii mužů nad 40 let, kde mezi dvacítkou borců byl nejrychlejší Pavel Majer, který si připsal cenný skalp Víťy Fronka, který měl ale zároveň funkci velitele tratí a v průběhu dne naplno fungoval v závodní kanceláři. Domažlický Majer zvítězil za 34:14, o 10s před Fronkem a o necelou minutu před třetím Jiřím Trávníčkem ze Stříbra. Mezi padesátníky dominanci potvrdil Pavel Beroušek z Postřekova triumfem a cílovým časem 36:46. Druhý byl Jaroslav Kroupa z Chodové Plané a třetí Michal Havlovic z LTC Domažlice. Ve věkové sortě nad 60 let zvítězil jasně Alois Šatra z Velkých Hydčic, když druhému Miroslavu Brabcovi z Rokycan nadělil dvě minuty. Čest regionu uhájil na třetím místě Petr Hojda z Klenčí pod Čerchovem.

Mezi ženami se prvního vítězství v letošním seriálu dočkala Jana Hinterholzingerová z Mílařů, která 5200 metrů zvládla v čase 22:10 a solidním výkonem zavzpomínala na svoje úspěchy ve vrchařských kláních z mládežnických kategoriích. O minutu pomalejší byla v Zelenově triatlonistka Jana Brantlová z Velosportu Domažlice. Ta si druhé místo pohlídala před Vendulou Fronkovou z AC Domažlice. Hezký výkon předvedla i další Mílařka Anna Fronková, která časem 23:47 ovládla kategorii žen nad 35 let. Se značným odstupem si pro druhé místo doběhla Stáňa Forsterová z SC Marathon Plzeň a bronzovou medaili si na krk mohla pověsit Veronika Poláková z Postřekova.

„Chci moc poděkovat všem našim členům a přiznivcům, kteří se jakkoliv podíleli na organizaci tohoto závodu. Velký dík samozřejmě patří i sponzorům. Proto jsme mohli obstarat všem přítomným kvalitní občerstvení a nejlepším běžcům hodnotné ceny,“ zhodnotil v krátkosti druhý ročník Běhu Zelenovským údolím Jiří Voják.

 

Ondřej Váchal