Vrchařské klání patřilo obhájcům

Klenčí pod Čerchovem – Pětasedmdesát běžců se v neděli 27. května vyšplhalo až k vrcholu Českého lesa na Čerchov, který se nachází ve výšce 1042 metrů. Atlety v parném dni, kdy rtuť teploměru vystoupala přes hranici letních 25°C, čekal desetikilometrový vrchařský závod s celkovým převýšením 600 metrů. Kolem desáté hodiny dopolední se v areálu TJ Spartak Klenčí u fotbalového hřiště sešli známé tváře, ale také lyžaři, běžci z Německa či vrchaři z Úpice či Jičína. Závod, který se běžel jako Mistrovství Plzeňského kraje v běhu do vrchu, ovládli v hlavních kategoriích Jiří Voják s Kateřinou Berouškovou, kteří tak obhájili loňská vítězství.

Po úvodním startovním výstřelu vyrazil kupředu Jiří Voják a nikdo jeho tempu nestíhal již při průběhu Klenčím. Reprezentant domažlických Mílařů tak soupeřil pouze s časem a s vedrem. Do cíle vrchařského klání dorazil v čase 41:39. Druhý Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice, který po většinu tratě běžel s dvěma nejrychlejšími muži do 50 let, ztratil na Vojáka přes pět a půl minuty. Pro třetí místo si pak v hlavní kategorii mužů do 40 let doběhl mladý lyžař ze Sport clubu Plzeň Pavel Burt. Teska i Burt se museli sklonit před vynikajícími čtyřicátníky, kde časem 45:10 zvítězil František Vagenknecht reprezentující Aster Jičín a druhý skončil Martin Šimurda z lyžařského oddílu z Vimperku časem 46:22. O další dvě minuty pomalejší byl sušický Jan Sedláček. Pod hranici padesáti minut se v tomto náročném závodě vměstnalo celkem 10 borců a mezi nimi byl i pátý mezi muži nad 40 let – Norbert Švarc z Mílařů Domažlice nebo vítěz mezi padesátníky František Buřil z Vidochov časem 49:09. Za Buřilem bral stříbro v kategorii Ivan David ze Stříbra a  třetí místo zůstalo v regionu zásluhou Petra Kuželky z Kondor Bike Postřekov. Naopak kategorii nad šedesát let naprosto ovládli „přespolní“. Časem 58:09 vyhrál Josef Gombita z Mostu, který předčil druhého Františka Pechka z Maratonstavu Úpice o 34 vteřin. Třetí pak skončil Pechkovo oddílový kolega Stanislav Šrůtek. Vynikajicím výkonem všechny šedesátníky předčil sedmdesátiletý Oldřich Šmída taktéž z Úpice s časem 56:25!

Mezi ženami se s desetikilometrovým martyriem nejlépe poprala česká reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Beroušková, která potvrdila roli favorita. Potěšila i svůj mateřský oddíl LK Tatran Chodov, který tentokrát reprezentovala. Do cíle na vrchol Čerchova doběhla v čase 51:03. Šest minut za ní finišovala Jana Hinterholzingerová z Mílařů Domažlice, která se v druhé polovině trati prala především se zdravotními problémy. Kousek za hranou jedné hodiny doběhla do cíle třetí mezi ženami do 35 let Jana Mikešová z Bakako running teamu. Pod magickou hranici 60 minut se o 17 vteřin naopak vešla Anna Fronková, jako vítězka věkové sorty žen nad 35 let. Za borkyní z Mílařů Domažlice si pro druhé místo v kategorii doběhla Kristýna Pinkrová (Muzeum Chodska) a bronz si vybojovala Miroslava Řezníčková z Klenčí pod Čerchovem. Vyhlašovala se i kategorie žen nad 50 let, kde byla nejrychlejší Veronika Poláková z Postřekova. Juniorům pak dominovali lyžaři ze Sport Clubu, mezi kterými triumfoval Martin Kočandrle. Juniorskou kategorii dívek si zase podmanila Bára Beroušková, když stejně jako její starší sestra tentokrát reprezentovala chodovské lyžaře.

Potlesk si od fanoušků v cíli, ale i poté při slavnostním vyhlašování těch nejlepších v areálu Spartaku v Klenčí vysloužili všichni, kteří se úspěšně „vydrápali“ na Čerchov.