Olympionička Beroušková obhájila vítězství na Dílích

Díly – V úterý 8. května se uskutečnil již 47. ročník Běhu osvobození na Dílích. Přespolní běh v terénu lesního prostoru Českého lesa obstaral páté pokračování seriálu Hrbáček Běžec Chodska a navlékl čtvrtý korálek jeho mladšího bratra Dětského Běžce Chodska. Příjemné běžecké počasí, poněkud až nezvykle teplé na počátku května přilákalo na Díly 214 závodníků, což je o 14 více než v loňském roce.

O svátečním dni se to tak již před devátou hodinou ranní hemžilo před obecním úřadem početnou skupinou dětí s rodiči. V hojně obsazených dětských kategoriích se bojovalo o cenné body do seriálu Dětský Běžec Chodska a krom zástupců domažlických Mílařů zde přední pozice obsazovali i plavci z oddílu Rejnoci Domažlice nebo borci z AC Domažlice či hokejisté HC Domažlice.

Jak je na Dílích tradicí, tak před mládežnickými a ženskými kategoriemi na trať vystartovali muži. Těm organizátoři připravili náročnou 8,2 kilometru dlouhou trasu, kterou tvoří táhlé stoupání, nevyzpytatelné zatáčky či nebezpečené kořeny. Závodníky zavedla směrem k zaniklé obci Valtířov a poté zpět hustými dílskými lesy zpět do cílového prostoru k místnímu úřadu. Hned od úvodu začal roli favorita závodu potvrzovat Jiří Voják z Mílařů Domažlice, který svým soupeřům nedal šanci, v  sólo běhu obhájil s přehledem loňské vítězství a navíc zaběhl jeden z nejrychlejších časů posledních let. Čas vítěze byl přesně 30minut. Na druhé místo se pak stupňovaným tempem propracoval Ondřej Teska, hájící barvy Lesů ČR Domažlice, který cíloval v čase 32:21 a upevnil si 11 bodovým  ziskem třetí příčku v průběžném pořadí seriálu. Dílské lesy jako třetí nejrychlejší proběhl karatista Bohuslav Šála z oddílu  SK Samuraj Domažlice, který na zdolání trati potřeboval o 70 sekund více než Teska. Poslední kdo se vešel pod hranici 34 minut (o 6 sekund) byl lyžař Pavel Burt ze Sport clubu Plzeň. S nemalým odstupem pak elitní pětici uzavíral domácí úspěšný hasič Pavel Kouřík. S šestým Razýmem (trenérem olympioničky Berouškové) sváděl boj až do finiše i vítěz čtyřicátníků Vítězslav Fronk z Mílařů Domažlice, který zvítězil v čase 35:39. Na svého rivala z Domažlic Pavla Majera čekal v cíli 38 sekund. Třetí pozici pak obsadil Petr Hammerle z HSC Capartice.

Padesátníkům letos na Chodsku kraluje Pavel Beroušek z Postřekova, který místní terény využívá i k tréninku. Znalost tratě potvrdil a kategorii vyhrál v čase 37:59. Druhé místo obsadil Michal Havlovic z LTC Domažlice a bouřlivý aplaus fanoušků sklidil třetí v cíli František Škultéty. V kategorii mužů nad 60 let se letos na Chodsku vítězové často střídají a tak svůj první letošní start proměnil ve vítězství Oldřich Kovařík z Capartic, když se dílským ultras zjevil v cíli v čase 40:31. O dvě a půl minuty pomalejší byl Miloslav Brabec z Rokycan, ale zároveň o sedm vteřin předčil bronzového Petra Hojdu z Klenčí pod Čerchovem.

Soutěž žen, do které nastoupilo úctyhodných 31 běžkyň, obohatila svým startem Kateřina Beroušková. Rodačka z Postřekova, která má za sebou veleúspěšnou lyžařskou sezónu, Běh osvobození pojala jako zpestření úvodu přípravy na tu nadcházející. S ničím a nikým se nemazlila a v čase 13:50 ovládla náročnou kopcovitou trať v dílských lesích. Za obhájkyní loňského vítězství a reprezentantkou Sport Clubu Plzeň doběhla taktéž v kvalitním čase 14:34 Jana Hinterholzingerová z Mílařů Domažlice. O minutu zpět finišovala mladší ze sester Berouškových – Barbora (Sport Club Plzeň). Ta se zároveň o 10 sekund musela sklonit vítězce kategorie žen nad 35 let Anně Fronkové z Mílařů Domažlice. Druhá v této kategorii zralejších žen doběhla Veronika Poláková a třetí příčka náležela Stanislavě Forsterové.

Dílští organizátoři mohou být spokojeni s letošní účasti, když hlavně ženské kategorie byly hojně obsazeny. Regionální seriál Hrbáček Běžec Chodska pokračuje směle dál. Další běžecké klání je připraveno 27. května v podobě Běhu na Čerchov.