Jaša Vojákovi v kopcích nestačil, Razýmová dominovala ženám

Kdyně – Na dominantu kdyńského regionu se letos vyšplhalo 71 běžců. Jednatřicátý ročník Běhu na Koráb přilákal ke startu známé tváře, ale také Mistra světa v canicrossu Tomáše Jašu či českou reprezentantku v běhu na lyžích Kateřinu Razýmovou. Za vydatné mlhy, ale na prní listopadovou neděli relativně teplého počasí (9°C), se v předposledním závodě seriálu Hrbáček Běžec Chodska bojovalo o cenné body ve všech kategoriích. Běžci z místního náměstí vyrazili po startovním výstřelu z rukou Jana Löffelmanna, který symbolicky tímto aktem ukončil svoje 28 leté působení ve funci kdyňského starosty.

Vstříc obhajobě loňského triumfu vyrazil Jiří Voják se kterým držel krok pouze Jaša. Ten již na jaře při Bělské pětce vyfoukl reprezentantovi domažlických Mílařů vítězství a potrápit ho chtěl i na Koráb. Kontakt s rodákem z nedalekého Kouta na Šumavě držel zhruba do třetího kilometru, kde bývalý reprezentant v běhu do vrchu zavelel k útoku a Jašovi se začal postupně vzdalovat. Změnu nepřineslo ani nejostřejší stoupání v závěrečné třetině běžeckého klání a tak Voják finišoval před horskou chatou Koráb v čase 25:05 s luxusním náskokem minuty a půl na Jašu, reprezentujícího AK Škodu Plzeň. Oplatil mu tak porážku z dubna a připsal si třinácté vítězství v letošním seriálu. O největší překvapení letošního vrchařského klání se postaral bezpochyby Filip Cenefels z Mílařů Domažlice. Ten dával přes rok přednost závodům typu Predatorrace, Skyrunning, horský půlmaraton a do tradičního seriálu se vůbec nezapojil. Vše si vynahradil nyní, kde stejně jako jeho soupeři se musel popasovat s 6200 metry a více jak 300 metrovým převýšením. Začal až nezvykle rozvážně s Ondřejem Teskou z Lesů ČR Domažlice a stupňovaným tempem sbíhal Radka Veselého, který se od úvodu usadil na třetí pozici. Tu začal atakovat Cenefels v serpentýnách nad Kdyní, ale před oddílového kolegu se dostal až ve fázi největšího stoupání. Po zásluze vybojoval 3.místo a v čase 26:48 ztratil na stříbrného Jašu 18 vteřin. Při závodě mělo dojít k přímému souboji o 3. místo v celkovém pořadí seriálu mezi Veselým a Váchalem, ale druhého jmenovaného na Koráb a Osmu nepustily zdravotní trable a tak se o třetím místě pro Veselého rozhodlo již předem. Ten se divákům na Korábu objevil v čase 27:12. Elitní pětici uzavřel Teska s dosaženým časem 28:16.

Zajímavé souboje se odehrávaly i na dalších pozicích. Například vítěz čtyřicátníků Norbert Švarc z Mílařů Domažlice bojoval většinu trati s manžely Razýmovi. Pořadí v cíli bylo nakonec následující Vladislav Razým 28:42 a 7. místo absolutně, Norbert Švarc 28:51 a 8. místo absolutně a konečně Kateřina Razýmová (LK Tatran Chodov) 28:54 a 9. místo absolutně s dominancí v kategorii žen. „Běželo se mi fajn a díky osobáčku si můžu s trochu klidnější hlavou balit věci na poslední předsezónní soustředění do Švédska,“ povídala v cíli spokojená Razýmová. Tu první start v novém ročníku Světového poháru čeká koncem listopadu ve finské Rukce. Že kopce vždycky svědčily i Janě Hinterholzingerové (Mílaři Domažlice), ukázala běžkyně z Nevolic při svém návratu k běhání i na Korábu. Druhé místo mezi ženami vybojovala v čase 33:09. O minutu pomalejší byla bronzová Barbora Beroušková ze Sport Clubu Plzeň. U žen nad 35 let přesně 35 minut potřebovala na zdolání náročného silničního závodu vítězná Anna Fronková z Mílařů Domažlice.

Pravidlo – když přijedu na Chodsko, tak vyhraju – stvrdil Ivan David ze Stříbra. S čajem v ruce se v cíli mohl tvářit jako nejlepší padesátník a díky času 29:26 i muž, který uzavřel elitní desítku absolutního pořadí. U čtyřicátníků Švarce na stupních vítězů doplnil stříbrný Veselý z Plzně a třetí příčku obsadil Majer z Domažlic. Tradiční bitvu v kategorii mužů nad 50 let za Davidem svedli Karel Voráček z Dolan a Pavel Beroušek z Postřekova. Radostnější nakonec byl borec z Klatovska. Tam radost putovala i mezi šedesátníky, protože tuto kategorii jak je letos již zvykem opanoval Alois Šatra z Velkých Hydčic s časem 31:12. Kopcovatý terén vyhovuje i Jiřímu Královcovi z Mílařů Domažlice, který mezi zkušenými obsadil druhé místo před Václavem Dufkem z Velosportu Domažlice. Z mlžného oparu, který se v serpentýnách pod Korábem ne a ne rozpustit, se k horské chatě vyškrábali i ti nejznalejší a odolní veterání jako Bohumil Valtr či František Mãrz.

 

Ondřej Váchal