Běh osvobození Díly

Díly – Po týdnu opět v pondělí na státní svátek se uskutečnil běh osvobození na Dílích resp. asi správně na Dílech (aby si nezúčastněný čtenář náhodou nepomyslil, že seriál Běžce Chodska expandoval až do hlavního města Indie :-)). Žádní indiáni tedy na startu závodu ani při probíhání dílskými lesy k vidění nebyli. Nejblíže k nim měl nejenom vzhledem, ale na posledních pár kilometrech i indiánským stylem chůze/běhu vítěz kategorie mužů do 70 let Míra Benda (39:59). Ten tedy i přes zranění závod nakonec dokončil. Naopak již po dvou kilometrech závod nuceně opustil favorit kategorie mužů do 60 let Norbert Švarc. V této jeho kategorii se z vítězství radoval Jirka Trávníček ze Stříbra (38:36) před Jirkou Konopem z Mílařů Domažlice (39:16) a třetím Martinem Doubkem z Vimperka (40:59).

Nejstarší (pořadateli sice nevyhlašovanou) kategorii mužů nad 70 let ovládl Jirka Královec z Mílařů Domažlice (47:56) před Kájou Faitem a Vlastou Kubalem.

Druhé letošní vítězství v kategorii mužů do 50 let si připsal Pavel Majer (36:19), o půl minuty pomaleji se v cíli objevil Víťa Fronk (36:55) a třetí doběhl Radek Petrásek (37:14). Čtvrtý byl Tomáš Peteřík a pátý Pepa Klufa. Jen pro zajímavost, v naprosto totožném pořadí doběhla tato pětice i v závodě na Škarmaně.

V nejmladší mužské kategorii do 40 let byl nejrychlejší Ondra Teska (31:47), chvíli za ním doběhl Martin Voják (32:34) a bronzovou medaili si na krk pověsil domácí běžec a zároveň ředitel závodu Pavel Kouřík (33:33).

Je nutno připomenout, že mužský závod měřil necelých 9 kilometrů a kvůli probíhající těžbě dřeva měl oproti loňsku drobně pozměněnou trasu. Na start mužského závodu se postavila i Janina Vojáková a pokud se autor článku nemýlí doběhla v celkovém pořadí na čtvrtém místě v čase kolem 34-35 minut. Organizátoři ji totiž do výsledků nezařadili… asi byla diskvalifikována z mužské kategorie kvůli příliš nízké hladině testosteronu v krvi na pozávodních odběrech. Každopádně si Jana zaběhla kvalitní trénink před MČR v běhu do vrchu pořádaného následující víkend.

Na dámské trati, která měřila kolem 3 kilometrů, si v nejmladší kategorii do 35 let připsala premiérové letošní vítězství Diana Peteříková z početného Hujerojc mančaftu (18:02) před Veronikou Benešovou (22:13).

Nejrychlejší žena závodu, tak i vítězka souhrnné kategorii děvčat nad 35 let se stala Bára Šturmová z Forrest Gump teamu (15:06), druhá v kategorii skončila Anička Fronková z Mílařů Domažlice (16:20) a třetí Vendulka Fronková z konkurenčních AC Domažlice (16:40).

V dětských závodech se zúčastnilo kolem 140 dětí.